Organizers

Directors

  • David Blaschke (University of Wroclaw, Poland & JINR Dubna, Russia)
  • Gagik Buniatyan (LT-PYRKAL, Armenia)
  • Narine Gevorgyan (Russian-Armenian University, Armenia)
  • Angela Guzman (CREOL, USA)
  • Aram Papoyan (Institute for Physical Research of NAS, Armenia)
  • Hayk Sarkisyan (Russian-Armenian University & Yerevan State University, Armenia & Peter the Great St. Petersburg Polytechnic University, Russia)
  • Katarina Svanberg (Lund University, Sweden & South China Normal University, China)

Heads of Project

  • Irina Dolganova (BMSTU, Russia)
  • Astghik Kuzanyan (IPR of NAS, Armenia)

International Advisory and Program Committees

  • Gernot Alber (Technische Universitat Darmstadt, Germany)
  • Stefano Bellucci (Frascati National Laboratory INFN, Italy)
  • Michael Berry (University of Bristol, UK)
  • Aranya Bhattacherjee (University of Delhi & J. Nehru Uni., India)
  • Humberto Cabrera (IVIC, Venezuela)
  • Maria L. Calvo (Universidad Complutense de Madrid, Spain)
  • Vladimir Derbov (Saratov State University, Russia)
  • Aigars Ekers (KAUST, Saudi Arabia & Uni. of Latvia, Latvia)
  • Dmitry Firsov (Saint-Petersburg State Polytechnical University, Russia)
  • Gayane Grigoryan (Institute for Physical Research of NAS, Armenia)
  • Eduard Kazaryan (Russian-Armenian University, Armenia)
  • Arsen Khvedelidze (Institute of Mathematics, Georgia)
  • Albert Kirakosyan (Yerevan State University, Armenia)
  • Levon Mouradian (Yerevan State University, Armenia)
  • Armen Nersessian (YSU, Armenia)
  • Lorenzo Pavesi (University of Trento, Italy)
  • William Rhodes (FAU, USA)
  • David Sarkisyan (Institute for Physical Research of NAS, Armenia)
  • Marat Soskin (Institute of Physics NASU, Ukraine)
  • Sune Svanberg (Lund University, Sweden & South China Normal University, China)
  • Sergue Vinitsky (JINR Dubna, Russia)
  • Stanislav Yurchenko (BMSTU, Russia)
  • Ruben Zadoyan (Newport Technology & Applications Center, USA)

Local Committee

  • David Hayrapetyan (RAU, Armenia) - Chair
  • Tatevik Chalyan (University of Trento, Italy) - Manager
  • David Baghdasaryan (RAU, Armenia)
  • Astghik Chalyan (RAU, Armenia)
  • Hayk Ghaltaghchyan (RAU, Armenia)
  • Melanya Grigoryan (Integrator Ltd, Armenia)
  • Naira Grigoryan (YSU, Armenia)
  • Hakob Hakobyan (YSU, Armenia)
  • Satenik Kuzanyan (ASPU, Armenia)
  • Paytsar Mantashyan (IPR of NAS, Armenia)
  • Artsrun Martirosyan (IPR of NAS, Armenia)
  • Petros Petrosyan (YSU, Armenia)