RAU students secured first place in the report competition of the international conference "The World of Law of Boris Cherepakhin"
The conference was held at the Ural State Law University after V. F. Yakovlev.
Fourth-year students of the Institute of Law of the Russian-Armenian University Yekaterina Andriasyan and Mariam Sardaryan took part in the international scientific and practical conference "The World of Law of Boris Borisovich Cherepakhin", which took place at the Ural State Law University named after V.F. Yakovlev on October 4. As part of the conference, the participants presented reports on topics related to the works of Boris Cherepakhin, the founder of the Sverdlovsk civilistic school, an outstanding Soviet lawyer, Doctor of Law, and professor of the Department of Civil Law of the Sverdlovsk Law Institute.
Leading experts in the field of law highly appreciated the work of the RAU students and awarded them the first place in the report competition in the section "On the Issue of the Public and Private."
It should be noted that the organizers of the conference were the Department of Civil Law of the Ural State Law University named after V.F. Yakovlev, Department of Civil and Commercial Law of the Institute of Management Personnel of the Academy of Public Administration under the President of the Republic of Belarus, Department of Law of the Russian-Tajik (Slavonic) University, Ural branch of the Federal State Budgetary Scientific Institution "Research Center for Private Law named after S.S. Alekseev under the President of the Russian Federation" and RAU Institute of Law.