Ակնարկային լրագրության հանրապետական ուսանողական մրցույթ
Երևանում Ռուսական տունը (Ռոսսոտրուդնիչեստվո Հայաստանում) և Հայ-Ռուսական համալսարանի Ժուռնալիստիկայի ամբիոնը հայտարարում են Ակնարկային լրագրության հանրապետական ուսանողական մրցույթ` «Ռուսական ակնարկի ավանդույթները և ժամանակակից բլոգինգը», որը նվիրված է Ֆ.Մ. Դոստոևսկու 200-ամյակին: Նրա հրապարակախոսական ժառանգությունը նույնքան աչքի ընկնող և նշանակալի է, որքան գեղարվեստական ստեղծագործությունները:
Մրցույթի նպատակն է բացահայտել երիտասարդ հեղինակներին Հայաստանում գործող ԶԼՄ-ների հնարավոր համալրման համար, ընդլայնել առկա լրագրողական ներուժը, զարգացնել հեղինակային լրագրության ոլորտում մուլտիմեդիա հնարավորությունները, ապահովել հայաստանյան մեդիաոլորտում ժանրային բազմազանություն և խորացնել հետաքրքրությունը ռուսալեզու լրագրության հանդեպ:
Մրցույթի հաղթողը կստանա յուրաքանչյուր բլոգերի և լրագրողի համար ամենաարժեքավոր նվերը՝ սմարթֆոն, իսկ մյուս երկու հաղթողներին կտրվեն դրամական պարգևներ` նվեր քարտերի տեսքով (40 հազար դրամ երկրորդ տեղի համար և 30 հազար դրամ` երրորդ մրցանակային տեղի համար): «Օգտատերերի լայք» (ընթերցողների համակրանքը) անվանակարգում հաղթած մասնակիցը կստանա հատուկ մրցանակ Երևանում Ռուսական տան կողմից:
Մրցույթին կարող են մասնակցել Հայաստանում գործող բուհերի՝ լրագրողություն, բանասիրություն, քաղաքագիտություն, միջազգային հարաբերություններ, լեզվաբանություն և այլ մասնագիտություններ ուսանող բոլոր երիտասարդները, ովքեր սիրում են և գիտեն գրել սոցիալապես կարևոր երևույթների ու իրադարձությունների մասին, անտարբեր չեն հասարակական խնդիրների նկատմամբ և ակտիվ են սոցիալական ցանցերում: Դիմումների և աշխատանքների ներկայացման վերջնաժամկետն է 2021 թվականի դեկտեմբերի 31-ը:
Հաղթող աշխատանքները կհրապարակվեն Երևանում Ռուսական տան և Հայ-Ռուսական համալսարանի տեղեկատվական հարթակներում:
Մրցույթի հաղթողներին կընտրի մասնագիտացածված ժյուրին, որի կազմում են ոչ միայն փորձառու դասախոսներ, աևյ նաև մեծ լրագրողական փորձ ունեցող, հայտնի մեդիամասնագետներ՝ Հայաստանի Հանրապետությունում Ռոսսոտրուդնիչեստվոյի ներկայացուցչության (Երևանում Ռուսական տան) ղեկավար Վադիմ Ֆեֆիլովը; «Մեդիամաքս» լրատվական գործակալության գլխավոր խմբագիր Դավիթ Ալավերդյանը; Sputnik Արմենիա մուլտիմեդիա լրատվական գործակալության և ռադիոյի տնօրեն Դմիտրի Պիսարենկոն; լրագրող Արտեմ Երկանյանը; մեդիափորձագետ, բլոգեր Սամվել Մարտիրոսյանը; «Արմենիա» պրոդյուսերական կենտրոնի գլխավոր պրոդյուսեր Վալերի Սահարյանը:
«Օգտատերերի լայք» (ընթերցողների համակրանքը) անվանակարգում հաղթողը կորոշվի սոցիալական ցանցում օգտատերերի հանրային քվեարկության արդյունքներով, որը կկազմակերպվի Երևանում Ռուսական տան ֆեյսբուքյան էջում՝ մասնագիտացված ժյուրիի կողմից ընտրված երեք աշխատանքների համար: Մրցույթի արդյունքները կհրապարակվեն 2022 թվականի մարտին, մրցանակը կհանձնվի նույն տարվա ապրիլին:
Մրցույթի տեղեկատվական գործընկեր՝ «Радио Ван»:
Բոլոր հարցերը և աշխատանքները ուղարկեք հետևյալ էլ. հասցեով՝ [email protected]

Конкурс очерковой журналистики
Русский дом в Ереване (представительство Россотрудничества в Армении) и Кафедра журналистики Российско-Армянского университета объявляют о старте Республиканского студенческого конкурса очерковой журналистики, посвященного 200-летию Ф.М. Достоевского, «Традиции русского очерка и современное блогерство».
Публицистическое наследие великого русского классика столь же выдающееся и значимое, как его художественное творчество. Целью конкурса является выявление молодых авторов для возможного кадрового пополнения функционирующих в Армении СМИ, расширения потенциала действующих журналистов, развитие мультимедийных возможностей в сфере авторской журналистики, обеспечение жанрового разнообразия в армянской медиасфере повышение интереса к русскоязычной журналистике в целом.
Победитель конкурса получит самый ценный для каждого блогера и журналиста подарок – смартфон, а двум другим победителям будут присуждены денежные вознаграждения в виде подарочных карт (на 40 тысяч драмов за второе место и 30 тысяч драмов – за третье). Еще один участник, победивший в номинации «Юзерский лайк» (читательские симпатии), получит специальный приз от Русского дома в Ереване.
Участниками конкурса могут стать студенты всех действующих в Армении вузов по специальностям «Журналистика», «Филология», «Политология», «Международные отношения», «Лингвистика» и все учащиеся других профилей, которые любят и умеют писать о социально значимых явлениях и событиях, не равнодушны к общественным проблемам и активны в социальных сетях. Работы должны быть на русском языке. Объем работ – не более 3 страниц (шрифт Times New Roman, кегль – 12, одинарный интервал), мультимедийных материалов – не более 3 минут. Дедлайн подачи заявок и работ – 31 декабря 2021 года.
Победившие работы будут опубликованы на информационных платформах Русского дома в Ереване и Российско-Армянского университета.
Победители конкурса будут отобраны профессиональным жюри, в состав которого входят не только представители профессорско-преподавательского состава, но и имеющие большой журналистский опыт медиаспециалисты – руководитель представительства Россотрудничества в Республике Армения (глава Русского дома в Ереване) Вадим Фефилов; главный редактор ИА «Медиамакс» Давид Алавердян; директор мультимедийного информационного агентства и радио Sputnik Армения Дмитрий Писаренко; генеральный продюсер Продюсерского центра «Армения» Валерий Саарян; журналист Артем Ерканян; медиаэксперт, блогер Самвел Мартиросян.
Еще один участник в номинации «Юзерский лайк» будет определен по итогам публичного голосования пользователей соцсетей, которое будет организовано на странице Русского дома в Ереване в Facebook для трех отобранных профессиональным жюри конкурсных работ. Результаты конкурса будут объявлены в марте 2022 года, награждение состоится в апреле того же года.
Информационный партнер конкурса – «Радио Ван».
По всем обращаться и работы высылать на электронный адрес: [email protected]