ՀՌՀ մագիստրոսի զեկույցը ճանաչվել է լավագույնը ԱՊՀ երիտասարդական համաժողովում
Համաժողովը նախատեսվում է դարձնել մշտական հարթակ ԱՊՀ տարածքում հումանիտար գիտություններով հետաքրքրված երիտասարդների միջև:
Անկախ պետությունների համագործակցության հումանիտար գիտությունների երիտասարդական համաժողովի արդյունքներով Հայ-Ռուսական համալսարանի Իրավունքի և քաղաքականության ինստիտուտի «Քաղաքագիտություն» ուղղության («Ազգային անվտանգություն» մասնագիտացմամբ) մագիստրատուրայի առաջին կուրսի ուսանող Արփի Եսայանն արժանացել է պատվոգրի` լավագույն զեկույցի համար:
««Համագործակցության տարածքում ինտեգրացիոն գործընթացների 30 տարին. պատմություն, ձեռքբերումներ, հեռանկարներ» սեկցիայում ես ներկայացրեցի «ԱՊՀ և
ԵԱՏՄ յուրահատկությունը որպես եվրասիական ինտեգրացիայի հիմնական տիրույթներ. նմանությունները և տարբերությունները» զեկույցը, որում անդրադարձել եմ եվրասիական ինտեգրացիայի առավել էական ձեռքբերումներին, յուրահատկություններին և զարգացման հեռանկարներին»,- նշել է Արփի Եսայանը:
Անկախ պետությունների համագործակցության հումանիտար գիտությունների երիտասարդական համաժողովին մասնակցել էր ԱՊՀ մասնակից-պետությունների` Հայաստանի, Ադրբեջանի, Բելառուսի, Ղազախստանի, Ղրզստանի, Մոլդովայի, Ռուսաստանի, Տաջիկստանի առաջատար բուհերի ուսանողական երիտասարդությունը: Մասնակիցները քննարկել են ԱՊՀ խնդիրները, ձեռքբերումները և զարգացման հեռանկարները, ինչպես նաև տնտեսական մշակութային և գիտական համագործակցության հարցերը:
Համաժողովը նախատեսվում է դարձնել մշտական հարթակ ԱՊՀ տարածքում հումանիտար գիտություններով հետաքրքրված երիտասարդների միջև` համագործակցության զարգացման համար: Նշենք, որ վերոնշյալ միջոցառումը կազմակերպվել է ԱՊՀ մասնակից-պետությունների հումանիտար համագործակցության միջպետական հիմնադրամի ֆինանսական աջակցությամբ:
Վերոնշյալ համաժողովը տեղի է ունեցել դեկտեմբերի 2-4-ը Ռուսաստանի պետական հումանիտար համալսարանում (Մոսկվա) և նվիրված էր ԱՊՀ կազմավորման 30-ամյակին:

Доклад магистранта РАУ признан лучшим на форуме молодых гуманитариев стран СНГ
Арпи Есаян представила доклад "Специфика СНГ и ЕАЭС как основных площадок евразийской интеграции: общность и различия".
По итогам Международного форума молодых гуманитариев стран Содружества Независимых Государств магистрант I года обучения по направлению "Политология" (МОП "Национальная безопасность") Института права и политики РАУ Арпи Есаян награждена Грамотой за лучший доклад. Форум состоялся 2-4 декабря на базе Российского государственного гуманитарного университета (Москва) и был приурочен к 30-летию создания СНГ.
"В рамках секции "30 лет интеграционным процессам на пространстве Содружества: история, достижения, перспективы" я представила доклад на тему "Специфика СНГ и ЕАЭС как основных площадок евразийской интеграции: общность и различия", в котором рассмотрела наиболее значимые достижения, особенности и перспективы развития евразийской интеграции", - поделилась Арпи Есаян.
Международный форум молодых гуманитариев стран СНГ собрал представителей студенческой молодежи из ведущих вузов государств-участников СНГ, включая Республику Армения, Азербайджанскую Республику, Республику Беларусь, Республику Казахстан, Кыргызскую Республику, Республику Молдова, Российскую Федерацию, Республику Таджикистан. Участники обсудили проблемы, достижения и перспективы развития СНГ, а также вопросы интеграции и экономического, культурного и научного сотрудничества.
Форум планируется сделать постоянно действующей площадкой для развития взаимодействия между молодыми гуманитариями из стран СНГ.
Отметим, что мероприятие было организовано при финансовой поддержке Межгосударственного фонда гуманитарного сотрудничества государств-участников СНГ (МФГС).