Ռուս-Հայկական համալսարանը (ՌՀՀ) հայտարարում է փաստաթղթերի ընդունելություն 2026–2027 ուսումնական տարվա համար ասպիրանտուրա ընդունվելու համար՝ գիտամանկավարժական կադրերի պատրաստման ծրագրերով։ Ներկայացված են պատրաստման ուղղությունների լայն շրջանակ՝ ֆիզիկա և աստղագիտություն, քիմիական գիտություններ, կենսաբանական գիտություններ, ինֆորմատիկա և հաշվիչ տեխնիկա, տեղեկատվական անվտանգություն, էլեկտրոնիկա, ռադիոտեխնիկա և կապի համակարգեր, հոգեբանական գիտություններ, տնտեսագիտություն, իրավագիտություն, քաղաքական գիտություններ և տարածաշրջանագիտություն, զանգվածային լրատվամիջոցներ և տեղեկատվական-գրադարանային գործ, կրթություն և մանկավարժական գիտություններ, լեզվաբանություն և գրականագիտություն, պատմական գիտություններ և հնագիտություն։ Նշված ուղղությունները ներառում են ժամանակակից ամենաարդիական մասնագիտությունները։
ՌԴ գիտության և բարձրագույն կրթության նախարարության կողմից հատկացված տեղերով՝
1.2.2. Մաթեմատիկական մոդելավորում, թվային մեթոդներ և ծրագրային համալիրներ
1.3.11. Կիսահաղորդիչների ֆիզիկա
1.4.3. Օրգանական քիմիա
1.5.3. Մոլեկուլային կենսաբանություն
1.5.4. Կենսաքիմիա
1.5.8. Մաթեմատիկական կենսաբանություն, կենսաինֆորմատիկա
2.3.5. Հաշվողական համակարգերի, համալիրների և համակարգչային ցանցերի մաթեմատիկական և ծրագրային ապահովում
2.3.6. Տեղեկատվության պաշտպանության մեթոդներ և համակարգեր
5.1.2. Հանրային-իրավական (պետաիրավական) գիտություններ
5.1.3. Մասնավոր-իրավական (ցիվիլիստական) գիտություններ
5.1.4. Քրեական-իրավական գիտություններ
5.2.1. Տնտեսական տեսություն
5.2.3. Տարածաշրջանային և ճյուղային տնտեսագիտություն
5.2.4. Ֆինանսներ
5.2.5. Համաշխարհային տնտեսագիտություն
5.2.6. Կառավարում (մենեջմենթ)
5.5.1. Քաղաքականության պատմություն և տեսություն
5.5.2. Քաղաքական ինստիտուտներ, գործընթացներ և տեխնոլոգիաներ
5.5.4. Միջազգային հարաբերություններ
5.9.9. Մեդիակոմունիկացիաներ և լրագրություն
Ասպիրանտուրա ընդունվելու դիմումները՝ բոլոր անհրաժեշտ փաստաթղթերի հետ միասին, ընդունվում են մայիսի 18-ից հունիսի 20-ը՝ հետևյալ հասցեով՝ ՀՀ, 0051, ք. Երևան, Հովսեփ Էմինի փողոց 123, Ռուս-Հայկական համալսարան (ՌՀՀ), սենյակներ 225, 221։

Прием-2026 в аспирантуру РАУ
Российско-Армянский Университет объявляет прием документов для поступления в аспирантуру РАУ по программам подготовки научно-педагогических кадров на 2026-2027 учебный год. Широкий спектр направлений подготовки (физика и астрономия, химические науки, биологические науки, информатика и вычислительная техника, информационная безопасность, электроника, радиотехника и системы связи, психологические науки, экономика, юриспруденция, политические науки и регионоведение, средства массовой информации и информационно-библиотечное дело, образование и педагогические науки, языкознание и литературоведение, исторические науки и археология) представлен самыми актуальными на сегодняшний день специальностями.
По местам, выделенным Министерством науки и высшего образования РФ
Шифр
Места
1.2.2. Математическое моделирование, численные методы и комплексы программ
2
1.3.11. Физика полупроводников
1
1.4.3. Органическая химия
1.5.3 Молекулярная биология
1.5.4 Биохимия
1.5.8. Математическая биология, биоинформатика
2.3.5. Математическое и программное обеспечение вычислительных систем, комплексов и компьютерных сетей
4
2.3.6 Методы и системы защиты информации, информационная
5.1.2 Публично-правовые (государственно-правовые) науки
5.1.3 Частно-правовые (цивилистические науки)
5.1.4 Уголовно-правовые науки
5.2.1. Экономическая теория
5.2.3. Региональная и отраслевая экономика
5.2.4. Финансы
5.2.5. Мировая экономика
5.2.6. Менеджмент
5.5.1. История и теория политики
5.5.2. Политические институты, процессы и технологии
5.5.4. Международные отношения
5.9.9. Медиакоммуникации и журналистика
Заявления для поступления в аспирантуру с приложением всех требуемых документов принимаются с 18 по 20 июня по адресу: 0051, РА, Ереван, ул. Овсепа Эмина, д.123, Российско-Армянский университет, каб. 225, 221.
С правилами приема можно ознакомиться здесь >>
ВСТУПИТЕЛЬНЫЕ ЭКЗАМЕНЫ см. здесь >>
Отметим, что аспирантам РАУ, обучающимся на очном отделении за счет средств федерального бюджета РФ и государственного бюджета РА, назначаются государственные академические стипендии. К тому же аспиранты, достигшие весомых научных результатов, могут быть вовлечены в научно-исследовательскую деятельность РАУ в качестве научных сотрудников на основании соответствующего ежегодного договора с оплатой труда.