«Springer»-ը հրատարակել է ՀՌՀ-ի գլխավոր գիտական խորհրդատու Է․ Ղազարյանի 80-ամյակին նվիրված հատորը
Հեղինակավոր «Springer» հրատարակչության կողմից հրատարակվել է «Springer Proceedings in Physics» գրքերի շարքի N281 հատորը, որը նվիրված է ՀՀ ԳԱԱ ակադեմիկոս, Հայ-Ռուսական համալսարանի գլխավոր գիտական խորհրդատու Էդուարդ Ղազարյանի ծննդյան 80-ամյակին։ Հատորը, որի խմբագիրներն են Դավիդ Բլաշկեն (Վրոցլավի համալսարան), Դմիտրի Ֆիրսովը (Սանկտ Պետերբուրգի պետական պոլիտեխնիկական համալսարան), Արամ Պապոյանը (Ֆիզիկական հետազոտությունների ինստիտուտ) և Հայկ Սարգսյանը (Հայ-Ռուսական համալսարան), ներկայացնում է «Optics & its Applications 2022» 9-րդ միջազգային սիմպոզիումի աշխատությունները։
««Optics & its Applications 2022» սիմպոզիումի թեման ընտրված էր այնպես, որ աշխատանքների հիմնական մասը թեմատիկ առումով մոտ լինի այն հետազոտություններին, որոնք իրականացվել են ակադեմիկոս Ղազարյանի կողմից իր երկարամյա գիտական գործունեության ընթացքում»,- նշել է ՀՌՀ-ի Ինժեներա-ֆիզիկական ինստիտուտի տնօրեն, պրոֆեսոր Հայկ Սարգսյանը։
Հայկ Սարգսյանի խոսքով՝ նմանատիպ գրքի հրատարակումը բավականին լուրջ գործընթաց է․ «Springer»-ը հանդիսանում է աշխարհի ամենահեղինակավոր գիտական հրատարակչություններից մեկը, որի գրքերն ինդեքսավորվում են Scopus-ի կողմից և բավականին հայտնի են։
Վերոնշյալ ժողովածուում ներառված են 15 հոդվածներ նանոկառուցվածքների օպտիկայի, ոչ գծային օպտիկայի, էլեկտրաօպտիկայի, մի քանի մասնիկներով կառուցվածքների մասին։ Բոլոր հոդվածներն անցել են կրկնակի գրախոսություն։
Հատուկ նշենք, որ ժողովածուում տեղ գտած գիտական հոդվածները սկզբնավորում է ակադեմիկոս Էդուարդ Ղազարյանի գիտական գործունեությանը նվիրված հոդվածը։
«Optics & its Applications» սիմպոզիումն ավանդական և միջազգային նշանակության միջոցառում է։ Այսպես՝ «Optics & its Applications 2022» 9-րդ միջազգային սիմպոզիումի ընթացքում տեղի են ունեցել պլենար սեսիաներ, որոնց ընթացքում ելույթ են ունեցել անվանի գիտնականներ Հայաստանից, Ռուսաստանի Դաշնությունից, Իտալիայից, Լեհաստանից, ԱՄՆ-ից, Ֆրանսիայից և Գերմանիայից, ինչպես նաև SPIE-ի (օպտիկայի և ֆոտոնիկայի միջազգային միություն) հրավիրյալ դասախոսների մասնակցությամբ հատուկ սեսիաները։ Գիտության հանրահռչակմանը նվիրված հատուկ սեսիա է անցկացրել Հռոմի «Թոր Վերգատա» համալսարանի պրոֆեսոր Անդրեյ Վառլամովը։
«Գիտական բաղադրիչի վրա հիմնված Հայ-Ռուսական համալսարանի կողմից ընտրված ուղղվածությունը՝ որպես առանցքային և հիմնարար, պետք է շարունակվի, քանի որ կրթական համակարգի զարգացման ներկայիս փուլում գիտությունը և կրթությունը փոխլրացնում են միմյանց և հանդիսանում են ընդհանուր համակարգի բաղկացուցիչ մասեր»,- ընդգծել է Հայկ Սարգսյանը։
Հիշեցնենք, որ Springer-ը բնական գիտությունների ակադեմիական ամսագրերի և գրքերի հրատարակման մեջ մասնագիտացած միջազգային հրատարակչական ընկերություն է (ներառում է 70 հրատարակչություն ամբողջ աշխարհում):

В издательстве "Шпрингер" вышел том, приуроченный к юбилею академика Эдуарда Казаряна
Издательство "Шпрингер" выпустило том N281 из серии книг "Springer Proceedings in Physics", посвященный 80-летию академика НАН РА, главного научного консультанта РАУ Эдуарда Казаряна. Том представляет труды IX международного симпозиума "Оптика и ее приложения" ("Optics & its Applications 2022"). Редакторами тома являются Давид Блашке (университет Вроцлава), Дмитрий Фирсов (СПбПУ), Арам Папоян (ИФИ) и Айк Саркисян (РАУ).
"Тематика симпозиума "Optics & its Applications 2022" была выбрана таким образом, чтобы основная часть работ была бы близка к тем исследованиям, которые проводились академиком Казаряном на протяжении его долгой научной деятельности", – подчеркнул директор Инженерно-физического института РАУ, д.ф.-м.н., профессор Айк Саркисян.
По словам профессора Саркисяна, публикация подобной книги – это довольно серьезный процесс: "Springer является одним из наиболее авторитетных мировых научных издательств. Книги данной серии индексируются в Scopus-е и весьма популярны".
В сборник включены статьи по оптике наноструктур, нелинейной оптике, электрооптике, структурам с несколькими частицами. Все работы прошли двукратную рецензию: в сборник включены 15 статей.
Особо отметим, что научные статьи предваряет статья, посвященная научной деятельности академика Эдуарда Мушеговича Казаряна.
Симпозиум "Оптика и ее приложения" давно стал традиционным и имеет международную значимость. Так, в рамках IX симпозиума прошли пленарные сессии, на которых выступили ведущие ученые из России, Италии, Армении, Польши и Германии, а также специальные сессии с участием приглашенных лекторов SPIE, ученых из США и Франции. Специальную сессию, посвященную популяризации науки, провел профессор Университета Тор Вергата Андрей Варламов.
"Принятый Российско-Армянским университетом курс на научную составляющую как ключевую и градообразующую должен быть продолжен, т.к. на современном этапе развития образовательной системы наука и образование взаимодополняют друг друга и являются неотъемлемыми частями общей системы", – заверил А.А. Саркисян.
Напомним, что Springer – международная издательская компания, специализирующаяся на издании академических журналов и книг по естественно-научным направлениям. В компанию на сегодня входят 70 издательских домов по всему миру.