ՌՀՀ-ն շարունակում է խթանել դասախոսների գիտական ակտիվությունը
Արդյունավետության գնահատումն իրականացվում է հատուկ մշակված չափանիշներով, որը ներառում է հրապարակումներ միջազգային գիտական տվյալների շտեմարաններում:
Ռուս-հայկական համալսարանում կրկին անց է կացվում պրոֆեսորադասախոսական կազմի աշխատանքի տարբերակված վարձատրության մրցույթ, որը նպատակ ունի բարձրացնել գիտահետազոտական գործունեության որակը և խթանել հրատարակչական ակտիվությունը։
Մրցույթը նախատեսում է հավելավճարների տրամադրում՝ ակտիվ գիտական և հրապարակումային գործունեության համար։ Դրանք կտրամադրվեն պրոֆեսորադասախոսական կազմի հիմնական աշխատակիցներին, որոնց գիտական և գիտակրթական գործունեությունը ակապված են համալսարանի հետ և ցուցաբերում են բարձր արդյունավետության ցուցանիշներ։
Արդյունավետության գնահատումն իրականացվում է հատուկ մշակված չափանիշներով, որը ներառում է հրապարակումներ միջազգային գիտական տվյալների շտեմարաններում, այդ թվում՝ Scopus-ում, պաշտպանված ատենախոսությունների քանակը, ինչպես նաև գիտամեթոդական գործունեությունը։
Նշենք, որ ծրագրի ֆինանսավորումն իրականացվում է համալսարանի զարգացման 2026–2030 թվականների ծրագրի միջոցների հաշվին։

РАУ продолжает стимулировать научную активность преподавателей
Оценка эффективности осуществляется по специально разработанным критериям, включающим публикации в международных научных базах данных.
В Российско-Армянском университете в очередной раз проводится конкурс по дифференцированной оплате труда профессорско-преподавательского состава, направленный на повышение качества научно-исследовательской деятельности и стимулирование публикационной активности.
Конкурс предусматривает предоставление надбавок за активную научную и публикационную деятельность. Их получат основные сотрудники из числа профессорско-преподавательского состава, чья научная и научно-образовательная деятельность аффилирована с университетом и демонстрирует высокие показатели результативности.
Оценка эффективности осуществляется по специально разработанным критериям, включающим публикации в международных научных базах данных, в том числе в Scopus, количество подготовленных и защищённых диссертаций, а также научно-методическую деятельность.
Отметим, что финансирование программы осуществляется за счёт средств программы развития университета на 2026–2030 годы.