ՀՌՀ-ում կայացել է «Ինտեգրման զարգացումը ԵԱՏՄ շրջանակներում անդամ երկրների քաղաքացիների համար» թեմայով քննարկում
Քննարկման մասնակիցներին ողջույնի խոսքեր հղեցին Հայ-Ռուսական համալսարանի ռեկտոր, պրոֆեսոր Արմեն Դարբինյանը և ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը։
Հայ-Ռուսական համալսարանում նոյեմբերի 17-ին կայացել է «Ինտեգրման զարգացումը ԵԱՏՄ շրջանակներում անդամ երկրների քաղաքացիների համար» թեմայով կլոր սեղան-քննարկում, որը կազմակերպել է Հայ-Ռուսական համալսարանի Տնտեսագիտության և բիզնեսի ինստիտուտի Զբոսաշրջության և ծառայությունների ոլորտի ամբիոնը` Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի հետ համատեղ։
Քննարկման մասնակիցներին ողջույնի խոսքեր հղեցին Հայ-Ռուսական համալսարանի ռեկտոր, պրոֆեսոր Արմեն Դարբինյանը և ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը, ինչպես նաև ՀՌՀ-ի գիտական գծով պրոռեկտոր Պարգև Ավետիսյանը ու ՀՌՀ-ի Տնտեսագիտության և բիզնեսի ինստիտուտի տնօրեն Էդվարդ Սանդոյանը:
Կլոր սեղան-քննարկման ընթացքում խոսվել է մի շարք հարցերի մասին, որոնք վերաբերում են ԵԱՏՄ ինտեգրման ավանդական և նոր ոլորտներին ու զարգացման
հեռանկարներին։ Քննարկում է ընթացել նաև ԵԱՏՄ անդամ պետությունների ղեկավարների կողմից ընդունված «Մինչև 2025թ. Եվրասիական տնտեսական ինտեգրման զարգացման ռազմավարական ուղղությունների» վերաբերյալ։
«Հայաստանի համար, որը տուրիզմի ոլորտը համարում է տնտեսության զարգացման առաջնահերթ ուղղություններից մեկը, նման մակարդակի հանդիպումները շատ կարևոր են: Մենք պետք է հասկանանք ինտեգրացիոն հնարավորությունները, ներուժը, ինչպես նաև տուրիզմի ոլորտում առկա խնդիրները», - նշել է ՀՌՀ-ի Զբոսաշրջության և ծառայությունների ոլորտի ամբիոնի վարիչ, տնտեսագիտական գիտությունների թեկնածու Տիգրան Դավթյանը:
Նշենք, որ վերոնշյալ քննարկմանը մասնակցել են նաև ՀՀ էկոնոմիկայի փոխնախարարը, Ռուսաստանի Դաշնության Տնտեսական զարգացման նախարարության Եվրասիական ինտեգրման դեպարտամենտի, Ղազախստանի Առևտրի և ինտեգրման նախարարության, Ղրղզստանի էկոնոմիկայի նախարարության ներկայացուցիչները, նաև Բելառուսի էկոնոմիկայի նախարարության ու ՀՌՀ-ի պրոֆեսորադասախոսական կազմի ներկայացուցիչները և այլք։

В РАУ обсудили развитие интеграции в рамках ЕАЭС для граждан государств-членов
17 ноября в Российско-Армянском университете состоялся Международный круглый стол "Развитие интеграции в рамках Евразийского экономического союза для граждан государств-членов", организованный кафедрой туризма и сферы услуг Института экономики и бизнеса РАУ совместно с Евразийской Экономической Комиссией.
Участников круглого стола приветствовали ректор РАУ, профессор Армен Дарбинян и Министр экономики РА Ваан Керобян. Профессор Дарбинян особо подчеркнул значимость проведения данного обсуждения именно в стенах Российско-Армянского университета. Со словами приветствия выступили также проректор РАУ, профессор Паркев Аветисян и директор Института экономики и бизнеса РАУ, профессор Эдвард Сандоян.
Модератором круглого стола выступил заведующий кафедрой туризма и сферы услуг РАУ, доцент Тигран Давтян. Международный круглый стол собрал ведущих экспертов
из ЕЭК и стран-участниц ЕАЭС. Спикеры и гости мероприятия обсудили ряд ключевых вопрос в области интеграционных процессов, подробнее остановливаясь на сферах туризма и образования.
"Для Армении, которая обозначила туризм как один из приоритетных направлений развития экономики, встречи такого уровня, с участием профессионалов такого уровня, очень важны. Нам необходимо понимать интеграционые возможности, потенциал, а также проблемы в сфере туризма", - отметил заведующий кафедрой туризма и сферы услуг РАУ Тигран Давтян.
В своем выступлении Директор департамента интеграции ЕЭК Гоар Барсегян представила опубликованные в прошлом году "Стратегические направления развития евразийской экономической интеграции до 2025 года" как инструмент раскрытия потенциала ЕАЭС, а директор Департамента развития предпринимательской деятельности ЕЭК Галия Джолдыбаева рассмотрела интеграционные процессы в области туризма.
Отметим, что панелистами дискуссии стали также заместитель Министра экономики Армении, представители Департамента евразийской интеграции Минэкономразвития России, Министерства торговли и интеграции Казахстана, Министерства экономики Киргизии, Министерства экономики Беларуси, представители профессорско-преподавательского состава РАУ и др.