ՀՌՀ-ում ստեղծվել է «Կիսահաղորդիչների ֆիզիկա» մասնագիտությամբ ֆիզիկայի մասնագիտական խորհուրդ
«Կիսահաղորդիչների ֆիզիկա» մասնագիտությամբ ֆիզիկայի մասնագիտական խորհուրդի ստեղծումը լայն հեռանկարներ է բացում համալսարանի առջև:
Բարձրագույն որակավորման կոմիտեի որոշման համաձայն` Հայ-Ռուսական համալսարանում ստեղծվել է «Կիսահաղորդիչների ֆիզիկա» մասնագիտությամբ ֆիզիկայի մասնագիտական խորհուրդ, որը կարող է կազմակերպել թեկնածուական և դոկտորական ատենախոսությունների պաշտպանություններ:
Վերոնշյալ խորհուրդը (11 հոգի ընդհանուր կազմով) գլխավորել է ՀՌՀ-ի Ինժեներաֆիզիկական ինստիտուտի տնօրեն, ֆիզիկամաթեմատիկական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Հայկ Սարգսյանը, իսկ գիտական քարտուղարն է ՀՌՀ-ի Ընդհանուր ֆիզիկայի և քվանտային նանոկառուցվածքների ամբիոնի վարիչ, ֆիզմաթ գիտությունների թեկնածու, դոցենտ Դավիթ Հայրապետյանը։ Խորհրդի կազմում են ընդգրկվել նաև Սանկտ Պետերբուրգի Պետրոս Մեծի անվան Պոլիտեխնիկական համալսարանի ներկայացուցիչներ Դմիտրի Ֆիրսովը, Վադիմ Շալիգինը և Մաքսիմ Վինիչենկոն:
Պրոֆեսոր Հայկ Սարգսյանի հավաստմամբ` «Կիսահաղորդիչների ֆիզիկա» մասնագիտությամբ ֆիզիկայի մասնագիտական խորհուրդի ստեղծումը լայն հեռանկարներ է բացում մեր համալսարանի առջև` բարձրակարգ գիտական կադրերով համալսարանին և պետությանն ապահովելու համար, ինչպես նաև ինժեներաֆիզիկական կրթության մրցունակության բարձրացման համար: Բացի այդ` այս ամենը հնարավորություն է ստեղծելու ապահովել գիտական կադրերի շարունակականությունը և բարձրացնել գիտական դպրոցների աշխատանքի արդյունավետությունը:
Առաջիկայում Հայ-Ռուսական համալսարանում կայանալու են ատենախոսությունների նախապաշտպանություններ, իսկ առաջիկա երեք ամսվա ընթացքում լինելու է նաև առաջին թեկնածուական ատենախոսության պաշտպանությունը:

В РАУ открыт диссертационный совет по физике полупроводников
Создание диссовета по физике полупроводников в РАУ открывает широкие перспективы по обеспечению научными кадрами высшей квалификации и повышению конкурентоспособности инженерно-физического образования.
Согласно приказу Высшего аттестационного комитета Республики Армения, на базе Российско-Армянского университета открыт диссертационный совет по физике полупроводников. Совет будет организовывать защиту кандидатских и докторских диссертаций по специальности "Физика полупроводников".
Возглавил диссертационный совет директор Инженерно-физического института РАУ, д.ф.-м.н., профессор Айк Саркисян, заместителем председателя стал заведующий кафедрой физики полупроводников ЕГУ, д.ф.-м.н. Карен Гамбарян, ученым секретарем - заведующий кафедрой общей физики и квантовых наноструктур Инженерно-физического института РАУ, к.ф.-м.н. Давид Айрапетян. В состав совета вошли ученые, имеющие значительный опыт научно-педагогической работы и экспертизы научных работ, из них 6 штатных докторов наук университета по специальности диссовета и 2 кандидата наук. Идея открытия совета изначально принадлежала лидеру научной школы физики, академику Эдуарду Казаряну. Особо отметим, что в составе действующего совета – коллеги из Санкт-Петербургского политехнического университета Петра Великого Дмитрий Фирсов и Вадим Шалыгин, а также доцент Максим Виниченко.
Как подчеркнул профессор Айк Саркисян, создание диссертационного совета по физике полупроводников в РАУ открывает перед университетом широкие перспективы, связанные с обеспечением как вуза, так и страны в целом научными кадрами высшей квалификации и повышением конкурентоспособности инженерно-физического образования. Кроме того, появилась возможность обеспечить преемственность научных кадров и существенно повысить эффективность работы научных школ.
Уже в ближайшее время в Российско-Армянском университете стартуют предзащиты диссертаций, а в течение 3 месяцев состоится первая защита диссертации на соискание ученой степени кандидата физико-математичеких наук.