ՌՀՀ Նախաբուհական կրթության կենտրոնը իրականացնում է լրացուցիչ հանրակրթական ծրագիր և հայտարարում է 2026-2027 թթ. ուսումնական տարվա ընդունելություն 12-րդ, 11-րդ դասարանների աշակերտների, քոլեջների, ուսումնարանների ուսանողների, ինչպես նաև բուհեր չընդունված դիմորդների համար առանց ավագ դպրոցի պարապմունքներից բացակայելու:
Դասընթացներն անցկացվում են երկու եղանակով՝
-հեռավար:
Առկա եղանակով դասընթացներին կարող են մասնակցել ք.Երևանի և մոտակա քաղաքների և գյուղերի բնակիչ-դիմորդները:
Հեռավար ուսուցման եղանակը նախատեսված է Հայաստանի և Արցախի հեռավոր քաղաքներում և գյուղերում (Գյումրի, Վանաձոր, Սյունիք, Ստեփանակերտ և այլն), ՌԴ, Վրաստանի, Ուկրաինայի, ԱՊՀ երկրների ( Բելառուս, Ղազախստան, Թուրքմենիա և այլն) բնակիչներ-դիմորդների համար:
ՌՀՀ Նախաբուհական կրթության կենտրոնի առկա կամ հեռավար ուսուցումն անցած դիմորդները առանց խոչընդոտների, ընդունելության փորձությունների դրական արդյունքներով, որոնք ՌՀՀ-ում անցկացվում են հատուկ ՆԿԿ-ի շրջանավարտների համար, ընդունվում են ՀՌՀ-ի I կուրս ինչպես տրամադրված պետպատվերի (անվճար), այնպես էլ վճարովի ( ուսուցման վարձավճարով) տեղեր՝ անկախ ՀՀ և ՌԴ պետական միասնական քննությունների արդյունքներից:
Պարտադիր մրցութային առարկաների ուսուցման տևողությունը`
- դպրոցի շրջանավարտների, ինչպես նաև բուհ չընդունված դիմորդների համար` 1 տարի (պարտադիր 3 առարկա, տարեկան վճարը` տարեկան 600 000 դրամ):
- 10-11-րդ դասարանցիների համար` 2 տարի (ընտրովի` 1-3 առարկա, մեկ առարկայի արժեքը` տարեկան 200 000 դրամ):
Պարապմուքներն անցկացվում են հայերեն և ռուսերեն լեզուներով՝ դիմորդի ընտրությամբ:
Հայկական դպրոցների շրջանավարտների համար ռուսաց լեզվի ուսուցումը կատարվում է հատուկ մեթոդաբանությամբ:
Խմբերը ձևավորվում են թեստավորման հիման վրա՝ գիտելիքների մակարդակից ելնելով:
Դասընթացների սկիզբը` 2026թ. հոկտեմբերի 1-ից:
Մրցութային բոլոր առարկաների ուսուցումն իրականացվում է ամեն օր ավագ դպրոցի պարապմունքների ավարտից հետո:
Ուսուցման կուրսն ավարտածներին և ատեստավորված ոսանողերին տրվում է ՀՌՀ Նախաբուհական կրթության կենտրոնի սերտիֆիկատ:
Դիմումների և փաստաթղթերի, ուսման վարձավճարի ընդունումն ու պայմանագրերի կնքումը կիրականցվի
- 2026 թ. հունիսի 1-ից հուլիսի 24-ը և օգոստոսի 24-ից սեպտեմբերի 30-ը՝ offline ռեժիմում (փաստաթղթերն ու վարձավճարն ընդունվում են ՀՌՀ-ում, սենյակ 428):
- 2026 թ. հունիսի 1-ից սեպտեմբերի 30-ը՝ online:
Դիմորդները պետք է [email protected] էլ. փոստի հասցեին ուղարկեն հետևյալ փաստաթղթերն էլ. ձևաչափով (թղթային տեսքով փաստաթղթերն անհրաժեշտ է սկանավորել կամ ֆոտոնկարահանել)՝
1. Անձնագրի պատճեն կամ ծննդյան վկայականի պատճեն (անձնագրի թարգմանությունը)