Հոկտեմբերի 1–6-ը Երևանում տեղի կունենա «Լազերային սպեկտրոսկոպիայի տեսական և փորձարարական ասպեկտներ» թեմայով աշխատաժողովը, որը կազմակերպվում է Ռուս-հայկական համալսարանի և ՀՀ ԳԱԱ Քիմիական ֆիզիկայի ինստիտուտի կողմից՝ միջազգային գործընկերների մասնակցությամբ։
Լազերային սպեկտրոսկոպիան արագ զարգացող գիտական ոլորտ է, որտեղ շարունակաբար ի հայտ են գալիս նոր փորձարարական մեթոդներ, տեսական մոտեցումներ և միջդիսցիպլինար կիրառություններ։ Աշխատաժողովի նպատակն է միավորել տարբեր երկրներից գիտնականների՝ գաղափարների և արդի ձեռքբերումների փոխանակման համար, խթանել միջազգային համագործակցությունը, ինչպես նաև աջակցել երիտասարդ հետազոտողներին և ուսանողներին՝ խորացնելու իրենց գիտելիքները և ինտեգրվելու գիտական գործունեությանը։
Աշխատաժողովը կղեկավարվի պրոֆեսոր Գագիկ Գուրզադյանի, դոցենտ Դավիթ Հայրապետյանի և պրոֆեսոր Մաքսիմ Գելինի կողմից։ Հիմնական նիստերը կանցկացվեն Ռուս-Հայկական համալսարանում, իսկ ծրագրի մի մասը՝ ՀՀ ԳԱԱ Քիմիական ֆիզիկայի ինստիտուտում։
Գրանցման վճարը կազմում է 200 ԱՄՆ դոլար և ներառում է սուրճի ընդմիջումներ, ճաշեր, հանդիսավոր ընթրիք և մշակութային ծրագիր, մինչդեռ ուսանողների մասնակցությունը անվճար է։ Ընդունվում են պաստառային զեկույցներ A1 ձևաչափով (ուղղահայաց դասավորությամբ), որտեղ զեկուցողի անունը պետք է ընդգծված լինի։ Պաստառները պետք է նախապես ուղարկել էլեկտրոնային փոստով հաստատման համար՝ «LaserSpec-Yerevan2026» թեմայով։ Մասնակիցներին հրավիրում ենք ոչ միայն մասնակցելու հետաքրքիր գիտական ծրագրին, այլև բացահայտելու Հայաստանը իր ոսկե աշնան շրջանում՝ վայելելով հարուստ մշակույթը, յուրահատուկ ճարտարապետությունը և ջերմ հյուրընկալությունը։
Լրացուցիչ տեղեկատվության համար կարող եք կապ հաստատել Նարինե Վերդյանի հետ ([email protected], +374 94 231265)։

В РАУ пройдет воркшоп "Теоретические и экспериментальные аспекты лазерной спектроскопии"
С 1 по 6 октября в Ереване состоится воркшоп "Теоретические и экспериментальные аспекты лазерной спектроскопии", организованный Российско-Армянским университетом и Институтом химической физики Национальной академии наук Армении при участии международных партнёров.
Лазерная спектроскопия является быстро развивающейся областью науки, в которой постоянно появляются новые экспериментальные методы, теоретические подходы и междисциплинарные приложения. Цель данного совещания — объединить учёных из разных стран для обмена идеями и современными достижениями в области лазерной спектроскопии и смежных направлений, способствовать развитию международного сотрудничества, а также поддержать молодых исследователей и студентов в углублении их знаний и интеграции в научную деятельность.
Рабочее совещание будет проходить под председательством профессора Гагика Гурзадяна, доцента Давида Айрапетяна и профессора Максима Гелина. Основные заседания состоятся в Российско-Армянском университете, а часть программы будет проведена в Институте химической физики НАН Армении.
Регистрационный взнос составляет 200 долларов США и включает кофе-брейки, обеды, торжественный ужин и культурную программу, при этом участие студентов является бесплатным. Принимаются постерные доклады формата A1 (вертикальная ориентация), при этом имя докладчика должно быть подчеркнуто; постеры необходимо отправить по электронной почте на утверждение с темой письма "LaserSpec-Yerevan2026". Участникам будет предложена не только насыщенная научная программа, но культурная, включающая знакомство с Арменией в период её "золотой осени".
Для получения дополнительной информации просим связаться с Нарине Вердян ([email protected], +374 94 231265).