Ռուս-Հայկական համալսարանը հայտարարում է «Կիրառական տնտեսագիտություն» մագիստրոսական ծրագրի ընդունելություն (ռուսական բաժանմունք; առկա ուսուցում):
«Կիրառական տնտեսագիտությունը» եզակի ծրագիր է, որт իր նախադեպը չունի Հայաստանի կրթական շուկայում: Այն ուղղված է արդի տնտեսագիտության տեսությունների, քանակական մեթոդների և վերլուծական գործիքների կիրառմամբ իրական աշխարհի տնտեսական խնդիրների լուծման հմտություններ ունեցող բարձր որակավորում ունեցող մասնագետների պատրաստմանը: Ծրագիրն ունի ինչպես ակադեմիական, այնպես էլ գործնական ուղղվածություն, զարգացնելով անորոշության և արագ փոփոխվող տնտեսական միջավայրի պայմաններում ուսանողների` համակարգային վերլուծության և որոշումների ընդունման հմտությունները:
Ծրագիրն ապահովում է հիմնարար և գործնական գիտելիքներ, որոնք հնարավորություն են տալիս ուսանողներին.
• վերլուծել տնտեսական գործընթացները և մեկնաբանել վիճակագրական տվյալները
• մշակել և գնահատել տնտեսական և բիզնես ռազմավարությունները
• օգտագործել կիրառական տնտեսաչափության և քանակական վերլուծության գործիքներ
• կայացնել հիմնավորված որոշումներ պետական կառավարման և քաղաքականության, բիզնեսի և խորհրդատվության ոլորտներում
• իրականացնել գիտական հետազոտություններ և կիրառել արդյունքները գործնական աշխատանքում
Շրջանավարտների կարիերային հեռանկարները ներառում են աշխատանք պետական կառավարման մարմիններում (ներառյալ Ֆինանսների նախարարությունը և Կենտրոնական բանկը), միջազգային կազմակերպություններում, խորհրդատվական ընկերություններում, ինչպես նաև ներդրումային վերլուծությամբ, ռիսկերի կառավարմամբ, վերլուծություններով և շուկայի հետազոտություններով զբաղվող ընկերություններում։
Ծրագրի ղեկավար՝ Իրինա Պետրոսյան, ՌԴ և ՀՀ տնտեսագիտության թեկնածու, դոցենտ, Ռուս-Հայական համալսարանի Տնտեսագիտության տեսության և անցումային շրջանի տնտեսության հիմնախնդիրների ամբիոնի վարիչ։
Ուսուցման լեզու՝ ռուսերեն (որոշ դասընթացներ դասավանդվում են անգլերեն և հայերեն լեզուներով)։
Ուսման տևողություն՝ 2 տարի (120 ակադեմիական կրեդիտ)։
Ուսման վարձ՝ տարեկան 800 000 դրամ։
Շրջանավարտները ստանում են Ռուսաստանի Դաշնության և Հայաստանի Հանրապետության պետական նմուշի դիպլոմներ և «Տնտեսագիտության մագիստրոսի» որակավորում։
Դիմումների ընդունման վերջնաժամկետ՝
պետպատվերի և վճարովի տեղերի համար՝ մինչև 2026 թվականի հունիսի 29-ը։ Ընդունելության քննություններ՝ հուլիսի 6-ին:
Վճարովի տեղեր (լրացուցիչ ընդունելություն)՝ օգոստոսի 21-ից մինչև օգօոստոսի 25-ը, ընդունելության քննություններ՝ օգոստոսի 27-ից 28-ը։
Կիրառական տնտեսագիտության մագիստրոսական ծրագիրն ուղղված է ժամանակակից վերլուծական մեթոդներին տիրապետող և գլոբալ մարտահրավերների պայմաններում հաղոջությամբ աշխատելուն ունակ նոր սերնդի տնտեսագետների պատրաստմանը:

"Прикладная экономика": магистерская программа, не имеющая аналогов на образовательном рынке Армении
• 10 Август , 2026
Российско-Армянский университет объявляет набор на магистерскую программу "Прикладная экономика" (очная форма обучения).
"Прикладная экономика" — уникальная программа, не имеющая аналогов на образовательном рынке Армении. Программа ориентирована на подготовку высококвалифицированных специалистов, способных применять современные экономические теории, количественные методы и аналитические инструменты для решения реальных экономических задач. Программа сочетает академическую и практическую направленность, формируя у студентов навыки системного анализа и принятия решений в условиях неопределенности и быстро меняющейся экономической среды.
Программа позволяет получить фундаментальные и практикоориентированные знания, дающие возможность:
•    анализировать экономические процессы и интерпретировать статистические данные;
•    разрабатывать и оценивать экономические и бизнес-стратегии;
•    использовать инструменты прикладной эконометрики и количественного анализа;
•    принимать обоснованные решения в сфере государственного управления и политики, бизнеса и консалтинга;
•    проводить научные исследования и применять результаты в практической деятельности.
Карьерные перспективы выпускников включают работу в органах государственной власти (в том числе, в Министерстве финансов и Центральном банке), международных организациях, консалтинговых компаниях, бизнес-структурах, занимающихся инвестиционным анализом, рисками, аналитикой и исследованиями рынка.
Руководитель программы: кандидат экономических наук РФ и РА, доцент, заведующая кафедрой экономической теории и проблем экономики переходного периода РАУ Ирина Петросян.
Язык обучения: русский (отдельные дисциплины преподаются на английском и армянском языках).
Срок обучения: 2 года (120 академических кредитов).
Стоимость: 800 000 драмов в год.
Выпускники получают дипломы государственного образца Российской Федерации и Республики Армения с присвоением квалификации «Магистр экономики».
Сроки подачи документов:
на бюджетные и платные места: до 29 июня 2026 года, вступительные испытания — с 6 по 7 июля.
на платные места (дополнительный набор): с 21 по 25 августа, вступительные испытания — с 27 по 28 августа.
Магистерская образовательная программа "Прикладная экономика" ориентирована на подготовку экономистов нового поколения, владеющих современными методами анализа и способных успешно работать в условиях глобальных вызовов.