Ունիվերսիադայի նպատակն է ստեղծել առանձնահատուկ բարեկամական մթնոլորտ, որտեղ Հայաստանի տարբեր բուհերի ուսանողները հնարավորություն կունենան ծանոթանալու և շփվելու միմյանց հետ, ինչպես նաև մասնակցելու մշակութային, մարզական և ինտելեկտուալ մրցույթների։
«Ունիվերսիադա-2026»-ը կմիավորի Հայաստանի 22 բուհ։ Մասնակիցները կմրցեն մարզական (ֆուտզալ, բասկետբոլ, վոլեյբոլ, լող, հրաձգություն, պտտաձողի ձգումներ, սեղանի թենիս, հեծանվասպորտ, վազք և շախմատ), մշակութային (պար, թատերական արվեստ, երգեցողություն, սոցիալական հոլովակ և ՈՒՀԱ) և ինտելեկտուալ («Ի՞նչ։ Որտե՞ղ։ Ե՞րբ։») մրցույթներում։
Նշենք, որ «Ունիվերսիադա»-ն անցկացվում է ամեն տարի՝ 2014 թվականից ի վեր, Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարության հետ համատեղ։

В РАУ стартует межвузовская “Универсиада-2026”
В Российско-Армянском университете 20 февраля пройдет торжественная церемония открытия межвузовской спортивно-культурной и интеллектуальной “Универсиады-2026”.
Цель Универсиады - создать особую дружескую атмосферу, в которой студенты различных вузов Армении получат возможность познакомиться и пообщаться друг с другом, поучаствовать в культурных, спортивных и интеллектуальных конкурсах.
"Универсиада-2026" объединит 22 вуза Армении! Участники будут соревноваться в спортивных (футзал, баскетбол, волейбол, плавание, стрельба, подтягивание на перекладине, настольный теннис, велоспорт, бег и шахматы), культурных (танцы, театральное мастерство, пение, социальное видео и КВН) и интеллектуальных (Что? Где? Когда?) конкурсах.
Отметим, что “Универсиада” проводится ежегодно с 2014 года совместно с Министерством обороны Республики Армения.