ՌՀՀ աշխատակիցները մասնակցել են «Ռուսաստանի տնտեսության արդիականացում. շարժընթաց, առաջնահերթություններ և նոր մարտահրավերներ» կլոր սեղանին
Միջոցառման ընթացքում մասնակիցները կիսվեցին Դմիտրի Եվգենիի և նրա գիտական ժառանգության մասին իրենց հիշողություններով։
Ռուս-Հայկական համալսարանի Տնտեսագիտության և բիզնեսի ինստիտուտի աշխատակիցները մասնակցեցին «Ռուսաստանի տնտեսության արդիականացում. շարժընթաց, առաջնահերթություններ և նոր մարտահրավերներ» կլոր սեղանին, որը նվիրված էր տնտեսագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր, Ռուսաստանի գիտությունների ակադեմիայի թղթակից անդամ Դմիտրի Եվգենիի Սորոկինի հիշատակին։ Կլոր սեղանը կազմակերպվել էր ՌԳԱ Տնտեսագիտության ինստիտուտի, Ռուսաստանի Դաշնության Կառավարությանն առընթեր Ֆինանսական համալսարանի և Ազատ տնտեսագիտական ընկերության կողմից մարտի 19-ին։
Կլոր սեղանը նվիրված էր ականավոր գիտնականի 80-ամյակին։ Միջոցառման ընթացքում մասնակիցները կիսվեցին Դմիտրի Եվգենիի և նրա գիտական ժառանգության մասին իրենց հիշողություններով։
ՌՀՀ ռեկտոր, տնտեսագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Էդվարդ Սանդոյանը խոսեց Դմիտրի Սորոկինի անգնահատելի դերի մասին Ռուս-Հայկական համալսարանի և, մասնավորապես, Տնտեսագիտության և բիզնեսի ինստիտուտի կյանքում և զարգացման գործում: Նա խոսեց Ռուս-Հայկական համալսարան կատարած իր այցելությունների, ինստիտուտի գիտական դպրոցի զարգացման գործում ունեցած ներդրման, ուսումնական գործընթացի կատարելագործման և հարստացման մասին:
Էդվարդ Սանդոյանը պատմեց նաև 2022 թվականին Դմիտրի Սորոկինի անվան լսարանի բացման մասին, որը կոչված է նրա հիշատակի հավերժացմանը: 2022 թվականից լսարանը դարձել է ինստիտուտի ամենակարևոր գիտական և կրթական միջոցառումների անցկացման վայր, սակայն, նախ և առաջ, այն դարձել է հիշողության վայր. այստեղ են պահվում Դմիտրի Եվգենիևիչի կյանքի տարբեր փուլերի, այդ թվում՝ նրա Հայաստանում անցկացրած օրերը պատկերող լուսանկարները, նրա փառահեղ կյանքը ներկայացնող ստենդերը, ինչպես նաև անվանի գիտնականի հեղինակած գրքերն և գիտական աշխատանքները:

Сотрудники РАУ выступили на круглом столе по модернизации российской экономики, посвященном памяти Дмитрия Сорокина
В ходе мероприятия участники делились своими воспоминаниями о Дмитрии Евгеньевиче и обсуждали его научное наследие.
Сотрудники Института экономики и бизнеса РАУ приняли участие в Круглом столе "Модернизация российской экономики: динамика, приоритеты и новые вызовы", посвященном памяти д.э.н., профессора, члена-корреспондента РАН Дмитрия Евгеньевича Сорокина. Мероприятие было организовано Институтом экономики РАН, Финансовым университетом при Правительстве РФ и Вольным экономическом обществом 19 марта.
Круглый стол был приурочен к 80-летию выдающегося ученого. В ходе мероприятия участники поделились своими воспоминаниями о Дмитрии Евгеньевиче и обсудили его научное наследие.
Ректор РАУ, д.э.н., профессор Эдвард Сандоян рассказал о неоценимой роли Дмитрия Сорокина в жизни и развитии Российско-Армянского университета и, в частности, Института экономики и бизнеса, о его визитах в РАУ, вкладе в становление научной школы Института и в совершенствование и обогащение образовательного процесса.
Ректор РАУ рассказал и об открытии в 2022 году аудитории имени Дмитрия Евгеньевича Сорокина, которая призвана увековечить память о нем. С 2022 года аудитория стала местом проведения важнейших научных и образовательных мероприятий Института, но, прежде всего, стала местом памяти: здесь хранятся фотографии, рассказывающие о разных этапах жизни Дмитрия Евгеньевича, в том числе днях, проведенных в Армении, стенды, повествующие о его славном жизненном пути, книги и научные труды под авторством знаменитого учёного.