ՌՀՀ-ը տեղեկացնում է պաշտոնական անվանման փոփոխության մասին
Կրթական կազմակերպության նոր պաշտոնական անվանումն է` «Ռուս-Հայկական համալսարան» բարձրագույն կրթության միջպետական կրթական կազմակերպություն:
Ռուս-Հայկական համալսարանի մամուլի ծառայությունը տեղեկացնում է կրթական կազմակերպության պաշտոնական անվանման փոփոխության մասին՝ կապված «Ռուս-Հայկական համալսարան» բարձրագույն կրթության միջպետական կրթական կազմակերպության կանոնադրության ստորագրման հետ։
Նոր կանոնադրության ստորագրումը կարևոր փուլ է համալսարանի զարգացման և նրա գործունեությունը կարգավորող արդիական նորմատիվ-իրավական բազայի ձևավորման գործընթացում։ Փաստաթուղթը ստորագրել են Ռուսաստանի Դաշնության գիտության և բարձրագույն կրթության նախարարի տեղակալ Կոնստանտին Մոգիլևսկին և Հայաստանի Հանրապետության կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը։ Կանոնադրությամբ սահմանվում են Ռուս-Հայկական համալսարանի՝ որպես միջպետական կրթական հաստատության
իրավական կարգավիճակը, կառավարման համակարգը և գործունեության հիմնական սկզբունքները: Կանոնադրության հաստատման շրջանակում ճշգրտվել է նաև համալսարանի պաշտոնական անվանումը։
Կրթական կազմակերպության նոր պաշտոնական անվանումն է.
ռուսերեն՝
Межгосударственная образовательная организация высшего образования «Российско-Армянский университет»
հայերեն՝
«Ռուս-Հայկական համալսարան» բարձրագույն կրթության միջպետական կրթական կազմակերպություն
անգլերեն`
Interstate Educational Organization of Higher Education "Russian-Armenian University"
Անվանման փոփոխությունն արտացոլում է համալսարանի առանձնահատուկ միջպետական կարգավիճակը, որը ստեղծվել և գործունեություն է ծավալում Ռուսաստանի Դաշնության և Հայաստանի Հանրապետության համագործակցության շրջանակում։ Նոր անվանումն առավել ամբողջական կերպով ընդգծում է համալսարանի իրավական բնույթը, առաքելությունը և երկու պետությունների միասնական կրթական ու գիտական տարածքի զարգացման գործում նրա դերը։
Նոր կանոնադրությունը հնարավորություն կտա ավարտին հասցնել համալսարանի նորմատիվային բազայի արդիականացման գործընթացը և լրացուցիչ հնարավորություններ կստեղծի համալսարանի հետագա զարգացման համար, այդ թվում՝
Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև գիտակրթական համագործակցության ամրապնդման ուղղությամբ։
Միևնույն ժամանակ համալսարանը պահպանում է իր պատմական ժառանգականությունը, ակադեմիական ավանդույթները, կրթական ծրագրերը, միջազգային գործընկերությունները և գործունեության ռազմավարական ուղղությունները։

РАУ сообщает об изменении официального наименования
Межгосударственная образовательная организация высшего образования «Российско-Армянский университет» - новое официальное наименование образовательной организации.
Пресс-служба Российско-Армянского университета информирует об изменении официального наименования образовательной организации в связи с подписанием Устава межгосударственной образовательной организации высшего образования «Российско-Армянский университет».
Подписание нового Устава стало важным этапом в развитии университета и формировании актуальной нормативно-правовой базы его деятельности. Документ подписали заместитель Министра науки и высшего образования Российской Федерации Константин Могилевский и заместитель Министра образования, науки, культуры и спорта Республики Армения Артур Мартиросян. Устав определяет правовой статус, систему управления и основные принципы функционирования Российско-Армянского университета как межгосударственного образовательного учреждения.
В рамках утверждения Устава было также скорректировано официальное наименование университета.
Новое официальное наименование образовательной организации:
на русском языке:
Межгосударственная образовательная организация высшего образования «Российско-Армянский университет»
на армянском языке:
Բարձրագույն կրթության միջպետական կրթական կազմակերպություն «Ռուս-Հայկական համալսարան»
на английском языке:
Interstate Educational Organization of Higher Education "Russian-Armenian University"
Изменение наименования отражает особый межгосударственный статус университета, созданного и осуществляющего свою деятельность в рамках сотрудничества Российской Федерации и Республики Армения. Новое наименование более полно подчеркивает правовую природу университета, его миссию и роль в развитии единого образовательного и научного пространства двух государств.
Новый Устав позволит завершить процесс актуализации нормативной базы университета и создаст дополнительные возможности для дальнейшего развития университета, в том числе для укрепления научно-образовательного сотрудничества между Россией и Арменией.
При этом университет сохраняет свою историческую преемственность, академические традиции, образовательные программы, международные партнерства и стратегические направления деятельности.