ՀՌՀ ուսանողները հաջողություններ են գրանցել «Աշխարհի երկրների ընտրական համակարգերը» օլիմպիադայում
Հայ-Ռուսական համալսարանի «Քաղաքագիտություն» ուղղության մագիստրատուրայի երկրորդ կուրսի ուսանող Դավիթ Սարգսյանը հաղթել է «Աշխարհի երկրների ընտրական համակարգերը» երկրորդ միջազգային առցանց-օլիմպիադայում: Իսկ ՀՌՀ-ի «Քաղաքագիտություն» ուղղության 3-րդ կուրսի ուսանողներ Էլյա Ղազարյանը (2-րդ կարգի դիպլոմ) և Գայանե Եշիլբաշյանը (3-րդ կարգի դիպլոմ) դարձել են նույն օլիմպիադայի մրցանակակիրներ:
Վերոնշյալ առցանց-օլիմպիադային մասնակցել են ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովի 9 մասնակից-պետությունների, ինչպես նաև Բուլղարիայի, Վրաստանի, Կոնգոյի, Լատվիայի, Ռումինիայի, Սերբիայի և Չեռնոգորիայի 107 բուհերի 1213 ուսանողներ:
ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովի մասնակից պետությունների բուհերի ուսանողների միջև անցկացվող «Աշխարհի երկրների ընտրական համակարգերը» երկրորդ միջազգային առցանց-օլիմպիադան տեղի է ունեցել սեպտեմբերի 1-30-ը: Մասնակիցներին տրվել են առաջադրանքներ, որոնք բաղկացած էին 4 թեմատիկ հատվածներից:
Առցանց-օլիմպիադայի հաղթողներին, մրցանակակիրներին և մասնակիցներին իրենց դիպլոմները և հավաստագրերը ուղարկվել են էլեկտրոնային ձևաչափով: Բացի այդ` նրանք հնարավորություն են ստացել այցելել Սանկտ-Պետերբուրգ և մասնակցել Երիտասարդական խորհրդարանական դպրոցին, որն այս պահին ընթանում է ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովի շտաբ-բնակարանում` «Տավրիչեսկի» պալատում (նոյեմբերի 29 - դեկտեմբերի 4-ը):
Նշենք, որ վերոնշյալ առցանց-օլիմպիադան կազմակերպել են ԱՊՀ ՄԽՎ Ժողովրդավարության զարգացման մոնիթորինգի միջազգային ինստիտուտը և «Եվրասիա-Պովոլժյե» տեղեկատվական-վերլուծական կենտրոնը:

Студенты РАУ стали победителями II международной олимпиады "Избирательные системы стран мира"
Магистрант II года обучения по направлению "Политология" Давид Саргсян стал победителем по итогам II международной интернет-олимпиады "Избирательные системы стран мира", а студенты III курса по направлению "Политология" Эля Казарян (диплом II степени) и Гаяне Ешилбашян (диплом III степени) признаны призерами данной олимпиады.
В интернет-олимпиаде приняли участие 1213 студента из 107 вузов девяти государств-участников Межпарламентской Ассамблеи СНГ, а также Болгарии, Грузии, Конго, Латвии, Румынии, Сербии и Черногории.
II Международная интернет-олимпиада "Избирательные системы стран мира" среди студентов вузов государств-участников МПА СНГ проходила с 1 по 30 сентября. Участникам были предложены задания, состоящие из четырех тематических блоков. Тестовые задания, посвященные общим вопросам об избирательных системах, вопросам об избирательных системах стран мира и избирательных системах государств-участников МПА СНГ проверялись автоматически. Ответы на теоретические вопросы об избирательных системах, предусматривающие написание мини-эссе, проверялись компетентным международным жюри.
Победителям, призерам и участникам интернет-олимпиады направлены дипломы и сертификаты в электронной форме. Помимо этого, они получат возможность посетить Санкт-Петербург и принять участие в Молодежной парламентской школе, которая пройдет с 29 ноября по 4 декабря 2021 года в штаб-квартире Межпарламентской Ассамблеи СНГ — Таврическом дворце.
Отметим, что организаторами состязания выступили Международный институт мониторинга развития демократии МПА СНГ и некоммерческое партнерство "Информационно-аналитический центр "Евразия-Поволжье"".