Օմանի Սուլթանության Ազգային թանգարանի գլխավոր քարտուղար Նորին Գերազանցություն Ջամալ ալ-Մուսավիին այցելել է ՌՀՀ
Այցի շրջանակում Ջամալ ալ-Մուսավին հանդիպել է ՌՀՀ ռեկտոր, պրոֆեսոր Էդվարդ Սանդոյանի հետ։
Պաշտոնական այցով փետրվարի 13-ին Ռուս-հայկական համալսարան է այցելել Օմանի Սուլթանության Ազգային թանգարանի գլխավոր քարտուղար Նորին Գերազանցություն Ջամալ ալ-Մուսավիին։
Այցի շրջանակում Ջամալ ալ-Մուսավին հանդիպել է ՌՀՀ ռեկտոր, պրոֆեսոր Էդվարդ Սանդոյանի հետ։ Կողմերը քննարկել են հետագա համագործակցության հեռանկարները, համատեղ կրթական և մշակութային նախաձեռնությունների իրականացումը, ինչպես նաև ակադեմիական փոխանակման հնարավորությունները։
Օմանի Սուլթանության Ազգային թանգարանի գլխավոր քարտուղար Ջամալ ալ-Մուսավին նաև դասախոսությամբ հանդես է եկել ուսանողների առջև, որը նվիրված էր Օմանի պատմությանը և մշակույթին։ Նա ներկայացրել է իր երկրի հարուստ պատմական ժառանգությունը, խոսել զարգացման առանցքային փուլերի մասին և ներկայացրել սուլթանության մշակութային ժառանգության որոշ տարրեր։ Իր ելույթում նա շեշտել է ազգային ինքնության պահպանման և միջմշակութային կապերի ամրապնդման կարևորությունը։
Հյուրերին և ուսանողներին ողջունել է ՌՀՀ գիտության գծով պրոռեկտոր, պրոֆեսոր Պարգև Ավետիսյանը։ Նա ընդգծել է համալսարանի բարձր կրթական և գիտական ներուժը՝ կարևորելով միջազգային համագործակցության և ակադեմիական երկխոսության զարգացումը։
Պատվավոր հյուրի համար կազմակերպվել է շրջայց համալսարանում։ Նա այցելել է ուսումնական լսարաններ, գիտական լաբորատորիաներ և ՌՀՀ Արևելագիտության ինստիտուտ, որտեղ ծանոթացել է հետազոտական հիմնական ուղղություններին և կրթական ծրագրերին։
Նշենք, որ Օմանի Ազգային թանգարանի գլխավոր քարտուղար Ջամալ ալ-Մուսավին Երևան է ժամանել ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույի և սպորտի նախարարության հրավերով։

Генсекретарь Национального музея Султаната Оман Джамаль аль-Мусави посетил РАУ
В рамках визита состоялась встреча Джамаля аль-Мусави с ректором РАУ, профессором Эдвардом Сандояном.
Его Превосходительство Джамаль аль-Мусави, генеральный секретарь Национального музея Султаната Оман, 13 февраля с официальным визитом посетил Российско-Армянский университет.
В рамках визита состоялась встреча Джамаля аль-Мусави с ректором РАУ, профессором Эдвардом Сандояном. Стороны обсудили перспективы дальнейшего сотрудничества, реализацию совместных образовательных и культурных инициатив, а также возможности академического обмена.
Генеральный секретарь Национального музея Султаната Оман Джамаль аль-Мусави также выступил перед армянскими студентами с лекцией, посвящённой истории и культуре Омана. Он представил богатое историческое наследие своей страны, рассказал о ключевых этапах её развития и продемонстрировал элементы культурного достояния султаната. В своём выступлении он подчеркнул важность сохранения национальной идентичности и укрепления межкультурных связей.
Гостей и студентов приветствовал проректор по науке РАУ, профессор Паргев Аветисян. Он подчеркнул высокий образовательный и научный потенциал университета, а также важность развития международного сотрудничества и академического диалога.
Для почётного гостя была организована экскурсия по университету. Он посетил учебные аудитории, научные лаборатории и Институт востоковедения РАУ, где ознакомился с основными направлениями исследований и образовательными программами.
Отметим, что генеральный секретарь Национального музея Омана Джамаль аль-Мусави прибыл в Ереван по приглашению Министерства образования, науки, культуры и спорта Республики Армения.