ՀՌՀ-ն և ՌԳԱ Վլադիկավկազի գիտական կենտրոնը կհամագործակցեն
ՀՌՀ Արևելագիտության ինստիտուտի ներկայացուցիչները մասնակցել են «Քրիստոնեությունը Հյուսիսային Կովկասում․ պատմությունը, մշակույթը, ժամանակակից հասարարակությունը» խորագրով միջազգային կոնֆերանսին։
Հայ-Ռուսական համալսարանի Արևելագիտության ինստիտուտի ներկայացուցիչները մասնակցել են «Քրիստոնեությունը Հյուսիսային Կովկասում․ պատմությունը, մշակույթը, ժամանակակից հասարարակությունը» խորագրով միջազգային գիտական կոնֆերանսին, որը կայացել է սեպտեմբերի 22-25-ը Վլադիկավկազում՝ Ռուսաստանի գիտությունների ակադեմիայի Վլադիկավկազի գիտական կենտրոնի Հումանիտար և սոցիալական հետազոտությունների Հյուսիսային Օսիայի ինստիտուտում՝ Հյուսիսային Օսիայի կառավարության և Ռուս ուղղափառ եկեղեցու Վլադիկավկազի և Ալանիայի թեմի գործուն աջակցությամբ։
Որպես պատվավոր հյուրեր և բանախոսներ իրենց զեկույցներն են ներկայացրել ՀՌՀ-ի Արևելագիտության ինստիտուտի տնօրեն Գառնիկ Ասատրյանը, նույն ինստիտուտի պրոֆեսոր Վիկտորիա Առաքելովան և Հայկ Հակոբյանը։
«Մեր այցելության ընթացքում կառուցողական աշխատանքային հանդիպումներ ենք ունեցել օսեթ գործընկերների հետ։ Այժմ արդյունավետ համագործակցության համար դրված է նաև ինստիտուցիոնալ բազա․ ՀՌՀ-ի և Ռուսաստանի գիտությունների ակադեմիայի Վլադիկավկազի գիտական կենտրոնի հետ ստորագրվել է համագործակցության հուշագիր։ Ընթացիկ տարվա նոյեմբերին Երևան կայցելի Հյուսիսային Օսիայի ինստիտուտի պատվիրակությունը, որի ընթացքում նախատեսվում է հուշագրի ստորագրում նաև այդ կառույցի հետ։ Մենք չենք բացառում, որ օսեթագիտությունը կարող է ներառվել մեր կրթական ծրագրերի մեջ՝ կովկասագիտության ուսումնասիրության շրջանակներում»,- նշել է ՀՌՀ-ի Արևելագիտության ինստիտուտի պրոֆեսոր Վիկտորիա Առաքելովան՝ հավելելով, որ օսեթ գործընկերներին շատ հետաքրքրել է ՀՌՀ-ի Արևելագիտության ինստիտուտի կրթական ծրագրերը, ինչպես նաև գիտական, կրթական և հրատարակչական գործունեությունը։
Նշենք, որ վերոնշյալ կոնֆերանսին մասնակցել են նաև Մոսկվայի, Սանկտ Պետերբուրգի և Ռուսաստանի Դաշնության այլ քաղաքների պրոֆիլային ակադեմիական ինստիտուտների և բուհերի գիտնականներ, ինչպես նաև Ռուս ուղղափառ եկեղեցու ներկայացուցիչներ։

РАУ налаживает сотрудничество с осетинскими научными структурами
Сотрудники Института востоковедения РАУ приняли участие в научной конференции "Христианство на Северном Кавказе: история, культура, современное общество".
Сотрудники Института востоковедения Российско-Армянского университета получили офицальное приглашение принять участие в международной научной конференции "Христианство на Северном Кавказе: история, культура, современное общество". Мероприятие состоялось 22-25 сентября во Владикавказе на базе Северо-Осетинского института гуманитарных и социальных исследований Владикавказского научного центра РАН. Соорганизаторами конференции выступили в том числе правительство Республики Северная Осетия-Алания и Владикавказская и Аланская епархия РПЦ.
В качестве почетных гостей и спикеров свои доклады представил директор Института востоковедения РАУ Гарник Асатрян, профессор ИВ РАУ Виктория Аракелова и Айк Акопян. Как подчеркнула Виктория Аракелова, в выступениях были затронуты такие темы, как история крещения Алании, исторические и культурные контакты алан с Византией, Арменией, Грузией, церковная археология, аланские подвижники, история Аланской епархии,памятники христианской архитектуры, переводы Библии на осетинский язык и др.
В рамках конференции состоялись различные выставки, в том числе "Церковная книга", выставка сокровищ Алании из Эрмитажа, предваренная лекцией директора музея М.Б. Пиотровского, а культурная программа включала посещение храмов РПЦ и ААЦ во Владикавказе и Аланского Свято-Успенского мужского монастыря в Алагирском районе.
"Надеюсь, празднование 1100-летия крещения Осетии-Алании станет не только фактором роста интереса к этой замечательной древней земле, но и новым стимулом к развитию сотрудничества между армянскими и осетинскими научными структурами", – добавила востоковед.
Отметим, что в конференции приняли участие ученые профильных академических институтов и вузов из Москвы, Санкт-Петербурга, других городов РФ, а также представители Русской православной церкви.