ՀՌՀ-ում մեկնարկել է Ուսանողական ամենամյա գիտաժողովը
Զեկույցներով հանդես են գալու 250 մասնակիցներ, ինչպես նաև մոտ 50 զեկույցներ կլինեն ՀՀ, ՌԴ և Բելառուսի առաջատար բուհերից։
Հայ-Ռուսական համալսարանում ապրիլի 17-ին մեկնարկել է ՀՌՀ ուսանողական ամենամյա գիտաժողովը, որի ընթացքում զեկույցներով հանդես են գալու 250 մասնակիցներ, ինչպես նաև մոտ 50 զեկույցներ կլինեն ՀՀ, ՌԴ և Բելառուսի առաջատար բուհերից։
«Զեկույցների որակով ուսանողներն արդեն սկսել են մրցակցել պրոֆեսորների հետ։ Ես կարծում եմ, որ չկա առավել գեղեցիկ բան, քան գիտությամբ զբաղվող աղջիկը կամ տղան։ Դա ընդգծում է լրջությունը, հիմնարարությունը և հավակնոտությունն աշխարհում սեփական բարի համբավի ձևավորման համար», - իր ողջույնի խոսքում նշել է Հայ-Ռուսական համալսարանի ռեկտոր, պրոֆեսոր Արմեն Դարբինյանը։
Նրա դիտարկմամբ՝ առանց գիտական մոտեցման ամեն ինչ ձախողվում է, այդ թվում՝ տնտեսությունը և քաղաքականությունը։ «Ցանկացած երկրում հաջողված կառավարման համակարգը ուղղակիորեն կախված է գիտական մոտեցումներից։ Այդ իսկ պատճառով կարևոր է երիտասարդության մեջ սերմանել սեր հիմնարար գիտելիքների նկատմամբ», - ընդգծել է Դարբինյանը։
Իր հերթին՝ ՀՌՀ-ի գիտական գծով պրոռեկտոր Պարգև Ավետիսյանն իր բացման խոսքում ասել է հետևյալը․
«Գիտաժողովը մեր գիտական գործունեության կարևորագույն լոկոմոտիվն է։ Հաճելի է տեսնել տարբեր ուղղությունների գծով մեծ քանակությամբ բովանդակալից զեկույցներ»:
Նշենք, որ գիտաժողովի բացմանը ուսանողները հանդես են եկել զեկույցներով և մասնագետների հետ քննարկել ժամանակակից գիտության արդիական խնդիրները։
Հիշեցնենք նաև, որ ՀՌՀ-ի ուսանողական ամենամյա գիտաժողովն ավանդականորեն անցկացվում է ֆիզիկամաթեմատիկական, բնագիտական, հասարակագիտական և հումանիտար գիտական ուղղություններով:

В РАУ стартовала Студенческая годичная конференция
В этом году на конференции с докладами выступят 250 участников. Порядка 50 докладов будет из сторонних организаций - ведущих армянских вузов и передовых университетов России и Беларуси.
17 апреля в Российско-Армянском университете стартовала Студенческая годичная конференция. С приветственной речью в ходе онлайн-подключения выступил ректор РАУ, профессор Армен Дарбинян.
"Студенты уже начинают конкурировать с профессорами по качеству докладов. Мне кажется, что нет ничео более красивого, чем девушка или же юноша, занимающиеся наукой. Это подчёркивает серьёзность, фундаментальность, притязание на своё доброе имя в мире", - подчеркнул ректор РАУ Армен Дарбинян.
Ректор отметил также, что без научного подхода все "проваливается", в том числе экономика и политика. Успешная система управления в любой стране напрямую зависит от научности подходов, потому важно прививать молодёжи любовь к фундаментальным знаниям.
Приветственную речь произнес также проректор по науке РАУ, профессор Паргев Аветисян.
"Конференция - это важнейший локомотив нашей научной деятельности. Приятно видеть большое количество содержательных докладов по различным направлениям. Мы видим резудьтаты, которые нас обнадёживают, дают возможность определяться с векторами науки", - заверил проректор, подчеркнув, что именно за студентами будущее.
Отметим, что талантливые студенты выступили на пленарном заседании с докладами и обсудили со специалистами актуальные проблемы современной науки.
Напомним также, что Студенческая годичная научная конференция традиционно проводится по следующим научным направлениям: физико-математические, естественные, общественные и гуманитарные науки. С программой конференции можно ознакомиться на сайте РАУ >>