«Ձևափոխվող ինքնությունները Հարավային Կովկասում» ամառային դպրոցը համախմբեց Հայաստանի, Ռուսաստանի և Վրաստանի առաջատար գիտակրթական կենտրոնների փորձագետներին
Ամառային դպրոցի ավարտին մասնակիցներին հանձնվել են հավաստագրեր, ինչպես նաև գրքեր՝ հաղթող թիմին և ամենաակտիվ մասնակցին:
«Ձևափոխվող ինքնությունները Հարավային Կովկասում» միջազգային ամառային դպրոցը երիտասարդների համար, որը կազմակերպվել է Ռուս-Հայկական համալսարանի Կ. Միրումյանի անվան քաղաքագիտության ամբիոնի կողմից, անցկացվել է Ծաղկաձորում օգոստոսի 17-ից 21-ը:
Միջոցառումը ակադեմիական հարթակ էր տրամադրել տարածաշրջանի սոցիալ-քաղաքական և սոցիոմշակութային գործընթացների միջգիտաճյուղային վերլուծության համար: Դպրոցը համախմբել էր ներկայացուցիչների հայաստանյան, ռուսաստանյան և արտասահմանյան տարբեր բուհերից՝ Ռուս-Հայկական համալսարան, Երևանի պետական համալսարան, Հայկական պետական մանկավարժական համալսարան, Հայաստանում Ֆրանսիական համալսարան, ՌԴ ԱԳՆ Մոսկվայի միջազգային հարաբերությունների պետական ինստիտուտ (Մոսկվա, Ռուսաստան), Հարավային դաշնային համալսարանից (Դոնի Ռոստով, Ռուսաստան), Հյուսիս-Կովկասյան դաշնային համալսարանից (Ստավրոպոլ, Ռուսաստան), Ուզբեկստանի Հանրապետության Համաշխարհային տնտեսագիտության և դիվանագիտության համալսարանից (Տաշկենտ, Ուզբեկստան), Շանհայի օտար լեզուների համալսարանից (Շանհայ, Չինաստան) և Կորվինուսի համալսարանից (Բուդապեշտ, Հունգարիա):
Որպես փորձագետներ հանդես են եկել Հայաստանի, Ռուսաստանի և Վրաստանի հեղինակավոր գիտակրթական կենտրոնների ներկայացուցիչները:
ՌՀՀ քաղաքագիտության ամբիոնի վարիչ Հովհաննես Սարգսյանի և դոցենտ Նորայր Դունամալյանի ներածական դասախոսությունը ներկայացրեց ծրագրի հայեցակարգային շրջանակները՝ ինքնությունը ներկայացնելովոչ թե որպես ստատիկ կատեգորիա, այլ որպես դինամիկ համակարգ, որն արձագանքում է հետխորհրդային փոխակերպումների մարտահրավերներին:
Ժամանակակից գործընթացների պատմական հիմքը մանրամասն ներկայացվեց ՌՀՀ համաշխարհային պատմության և արտասահմանյան տարածաշրջանագիտության ամբիոնի վարիչ Բենիամին Մայիլյանի դասախոսության մեջ: Հետազոտողը վերլուծեց «Անդրկովկաս» և «Հարավային Կովկաս» հասկացությունների ծագումնաբանությունը՝ ցույց տալով, թե ինչպես են 18-20-րդ դարերի արտաքին վարչաքաղաքական քարտեզագրությունը և պատմական տեղաշարժերը ձևավորել տարածաշրջանի էթնոժողովրդագրական և սոցիալական կերպարը՝ նախադրյալներ ստեղծելով ժամանակակից հասարակական-քաղաքական դինամիկայի համար:
Փոխակերպման գործընթացների մշակութաբանական և գեղարվեստական կողմը դիտարկեց ՌՀՀ ռուս և համաշխարհային գրականության ու մշակույթի ամբիոնի վարիչ Լիլիթ Մելիքսեթյանը: Ժամանակակից հայ գրականության օրինակով բանախոսը ցույց տվեց, թե ինչպես են 1990-ական թվականների ճգնաժամային գոյաբանական ապրումները և խորհրդային հարացույցի փլուզումն արտացոլվել իմաստային նոր կողմնորոշիչների որոնման մեջ: Գրական առանցքային փոխաբերությունների, ինչպիսին է Փոքր Մհերի կերպարը, ինչպես նաև դասական էկզիստենցիալիզմի արդիականության իմաստավորման միջոցով ցույց տրվեց, թե ինչպես է գեղարվեստական ստեղծագործությունը ծառայում որպես մենթալ տեղաշարժերի հայելի և օգնում հասարակությանը վերաիմաստավորել ազգային ինքնատիպությունը:
Զարգացնելով պատմական հիշողության վերլուծության թեման՝ Նորայր Դունամալյանն իր դասախոսության ընթացքում անդրադարձել է պատմական հիշողության հիմնախնդրին՝ ցույց տալով դրա առանցքային դերը պետականակերտման և մրցակցող ազգային պատումների ձևավորման գործում: Ցույց է տրվել, թե ինչպես են իշխանության ինստիտուտները և կրթական խոսույթը գործիքավորում հավաքական անցյալը պաշտոնական ինքնություն կերտելու համար, ինչը հաճախ հանգեցնում է խորհրդանշական կոնֆլիկտների և բարդացնում միջպետական երկխոսությունը տարածաշրջանում:
Ինքնութենական փոփոխությունների մեխանիզմների հարցը դարձավ պանելային քննարկման առարկա՝ Հովհաննես Սարգսյանի, քաղաքագետ Արչիլ Սիխարուլիձեի և ՌՀՀ քաղաքագիտության ամբիոնի դասախոս Սաթենիկ Խաչատրյանի մասնակցությամբ: Փորձագետները վերլուծեցին նպատակաուղղված պետական քաղաքականության և աշխարհաքաղաքական ցնցումներին ու գլոբալացմանը հասարակության ինքնաբուխ հարմարվողական արձագանքների հարաբերակցությունը՝ հանգելով այն եզրակացության, որ էլիտաների փորձերը՝ «կառուցելու» ինքնության կառավարելի մոդել, անխուսափելիորեն բախվում են բնակչության հիմնարար արժեքային կողմնորոշումների ինքնաբուխ փոխակերպմանը:
Խնդրի աշխարհաքաղաքական չափումն ավելի խորացվեց հաջորդ պանելային քննարկման շրջանակներում, որտեղ Հովհաննես Սարգսյանը, ՄԳԻՄՈ-ի Միջազգային հետազոտությունների ինստիտուտի առաջատար գիտաշխատող Ախմետ Յարլիկապովը և Նորայր Դունամալյանը գնահատեցին արտաքին ուժային կենտրոնների ազդեցության աստիճանը Հարավային Կովկասի պետությունների արժեքային և արտաքին քաղաքական կողմնորոշումների վրա: Քննարկումը հանգեցրեց այն եզրակացության, որ արտաքին խաղացողների «փափուկ» և «կոշտ» ուժի գործիքներն ակտիվորեն կիրառվում են այլընտրանքային պատումներ ներդնելու համար՝ ազգային ինքնությունը վերածելով աշխարհաքաղաքական մրցակցության ասպարեզի:
Կրոնադավանաբանական գործոնին էր նվիրված Ախմետ Յարլիկապովի, Արչիլ Սիխարուլիձեի և Հովհաննես Սարգսյանի մասնակցությամբ քննարկումը, որտեղ մասնակիցները վերլուծեցին կրոնական ինստիտուտների՝ Հայ Առաքելական Եկեղեցու, Վրաց Ուղղափառ Եկեղեցու և իսլամական գործոնի դերի առանձնահատկությունները Ադրբեջանում և Վրաստանում՝ պետական իշխանության լեգիտիմացման և հասարակական համախմբման գործընթացներում՝ ընդգծելով, որ դավանաբանական պատկանելիությունը մնում է ինքնագիտակցության ամենակայուն ցուցիչներից մեկը:
Ամառային դպրոցի եզրափակիչ դասախոսությունը Կովկասի ինստիտուտի տնօրեն Ալեքսանդր Իսկանդարյանի ելույթն էր՝ նվիրված տարածաշրջանի էթնոքաղաքական
կոնֆիգուրացիային: Հետազոտողը ներկայացրել է հիմնարար գործոնների՝ ժողովրդագրական տեղաշարժերի, սահմանների փոխակերպման և արտերկրի սփյուռքների դերի փոխազդեցության մանրամասն վերլուծություն՝ նշելով, որ սփյուռքյան ցանցերն ու ժողովրդագրական ճնշումն ուղղակի ազդեցություն են ունենում իշխանության ինստիտուտների կայունության և տարածաշրջանի պետությունների արտաքին ու ներքին քաղաքականության ձևավորման առանձնահատկությունների վրա:
Ամառային դպրոցի բոլոր օրերի ընթացքում մասնակիցները պատրաստել և ներկայացրել են թիմային առաջադրանքներ՝ Հարավային Կովկասի երկրների արվեստում ինքնության փոխակերպման արտացոլման, հետխորհրդային ինքնության մոդելների համեմատական վերլուծության թեմաներով, ինչպես նաև վերջնական նախագիծ, որտեղ թիմերը ներկայացրել են «Ազգային ինքնության փոխակերպման ապագան Հարավային Կովկասում» թեմայի շրջանակներում առաջիկա 15 տարիների ընթացքում ինքնության զարգացման սցենարներ: Մասնակիցների համար կազմակերպվել են ինտելեկտուալ խաղեր և վիկտորինաներ՝ դպրոցի թեմատիկայով: Ամառային դպրոցի ընթացքում կազմակերպվել է նաև էքսկուրսիա դեպի Սևանա լիճ և Սևանավանք:
Ամառային դպրոցի ավարտին մասնակիցներին հանձնվել են հավաստագրեր, ինչպես նաև գրքեր՝ հաղթող թիմին և ամառային դպրոցի ամենաակտիվ մասնակցին:
Նախագծի հիմնական գաղափարն էր ստեղծել ակադեմիական հարթակ՝ ժամանակակից քաղաքական, սոցիալական և մշակութային փոփոխությունների պայմաններում Հարավային Կովկասի պետություններում ինքնությունների փոխակերպման գործընթացների համալիր ուսումնասիրության համար: «Ձևափոխվող ինքնություններ Հարավային Կովկասում» ամառային դպրոցն ուղղված էր քաղաքական ինքնության, պետականակերտման, տարածաշրջանային անվտանգության և հասարակական փոխակերպումների հարցերով հետաքրքրված հետազոտողների, ուսանողների, մագիստրանտների և ասպիրանտների միջև գիտական երկխոսության զարգացմանը:
Նշենք, որ ամառային դպրոցը կազմակերպվել է Ռուս-Հայկական համալսարանի կողմից՝ «Ձևափոխվող ինքնությունները որպես քաղաքագիտական հետազոտության հիմնախնդիր (Հարավային Կովկասի պետությունների օրինակով)» 24SSAН-5F032 գիտական նախագծի իրականացման շրջանակներում:

Летняя школа "Трансформирующиеся идентичности на Южном Кавказе" объединила экспертов ведущих научно-образовательных центров Армении, России и Грузии
По завершению летней школы участникам были вручены сертификаты, а также книги победившей команде и наиболее активному участнику.
Международная летняя молодежная школа "Трансформирующиеся идентичности на Южном Кавказе", организованная кафедрой политологии им. К. Мирумяна Российско-Армянского университета, состоялась в Цахкадзоре 17-21 августа.
Мероприятие предоставило академическую платформу для междисциплинарного анализа социально-политических и социокультурных процессов региона. Школа собрала представителей различных армянских, российских и зарубежных вузов: Российско-Армянского университета, Ереванского государственного университета, Армянского государственного педагогического университета, Французского университета в Армении, Московского государственного института международных отношений (университета) МИД РФ (Москва, Россия), Южного федерального университета (Ростов-на-Дону, Россия), Северо-Кавказского федерального университета (Ставрополь, Россия), Университета мировой экономики и дипломатии Республики Узбекистан (Узбекистан, Ташкент), Шанхайского университета иностранных языков (Шанхай, Китай) и Университета Корвина (Будапешт, Венгрия).
В качестве экспертов выступили представители авторитетных научно-образовательных центров Армении, России и Грузии.
Вступительная лекция заведующего кафедрой политологии РАУ Оганеса Саркисяна и доцента Норайра Дунамаляна задала концептуальную рамку программы, сформировав понимание идентичности не как статичной категории, а как динамичной системы, реагирующей на вызовы постсоветской трансформации.
Исторический базис современных процессов был подробно разобран в лекции заведующего кафедрой всемирной истории и зарубежного регионоведения РАУ Бениамина Маиляна. Исследователь проанализировал генезис понятий "Закавказье" и "Южный Кавказ", продемонстрировав, каким образом внешняя административно-политическая картография и исторические сдвиги XVIII-XX вв. сформировали этнодемографический и социальный облик региона, заложив предпосылки современных общественно-политических динамик.
Культурологический и художественный срез трансформационных процессов раскрыла заведующая кафедрой русской и мировой литературы и культуры РАУ Лилит Меликсетян. На примере современной армянской литературы лектор показала, как кризисные экзистенциальные переживания 1990-х годов и слом советской парадигмы отразились в поиске новых смысловых ориентиров. Через анализ ключевых литературных метафор, таких как образы Младшего Мгера, а также через осмысление актуальности классического экзистенциализма было продемонстрировано, как художественное творчество служит зеркалом ментальных сдвигов и помогает обществу переосмыслить национальную самобытность.
Развивая тему анализа исторической памяти, Норайр Дунамалян в своей отдельной лекции обратился к проблематике исторической памяти, показав её ключевую роль в государственном строительстве и формировании конкурирующих национальных нарративов. Было проиллюстрировано, как институты власти и образовательный дискурс инструментализируют коллективное прошлое для конструирования официальной идентичности, что нередко приводит к символическим конфликтам и усложняет межгосударственный диалог в регионе.
Проблема механики идентичностных изменений стала предметом панельной дискуссии с участием Оганеса Саркисяна, политолога Арчила Сихарулидзе и преподавателя кафедры политологии РАУ Сатеник Хачатурян. Эксперты разобрали соотношение целенаправленной государственной политики и спонтанных адаптационных реакций общества на геополитические потрясения и глобализацию, придя к выводу, что попытки элит сконструировать управляемую модель идентичности неизбежно сталкиваются со спонтанной трансформацией базовых ценностных установок населения.
Геополитическое измерение проблемы было углублено в рамках панельной дискуссии, где Оганес Саркисян, ведущий научный сотрудник ИМИ МГИМО Ахмет Ярлыкапов и Норайр Дунамалян оценили степень влияния внешних центров силы на ценностные и внешнеполитические ориентации государств Южного Кавказа. Дискуссия подтолкнула к выводу о том, что инструменты мягкой и жесткой силы внешних игроков активно задействуются для внедрения альтернативных нарративов, превращая национальную идентичность в арену геополитического соперничества.
Религиозно-конфессиональному фактору была посвящена дискуссия с участием Ахмета Ярлыкапова, Арчила Сихарулидзе и Оганеса Саркисяна. Участники проанализировали специфику роли религиозных институтов – Армянской Апостольской Церкви, Грузинской Православной Церкви и исламского фактора в Азербайджане и Грузии – в процессах легитимации государственной власти и общественной консолидации, подчеркнув, что конфессиональная принадлежность остаётся одним из наиболее устойчивых маркеров самосознания.
Завершающей лекцией летней школы стало выступление директора Института Кавказа Александра Искандаряна, посвященное этнополитической конфигурации региона. Исследователь представил детальный анализ взаимодействия фундаментальных факторов: демографических сдвигов, трансформации границ и роли зарубежных диаспор, отметив, что диаспоральные сети и демографическое давление оказывают прямое воздействие на устойчивость институтов власти и специфику формирования внешней и внутренней политики государств региона.
На протяжении всех дней летней школы участники готовили и представляли командные задания по темам отражения трансформации идентичности в искусстве стран Южного Кавказа, сравнительного анализа постсоветских моделей идентичности и итогового проекта, где команды презентовали сценарии развития идентичности в течение 15 лет в рамках темы "Будущее трансформации национальной идентичности на Южном Кавказе". Для участников были организованы интеллектуальные игры и викторины по тематике школы. В ходе летней школы была также организована экскурсия на озеро Севан и монастырь Севанаванк.
Основная идея проекта, по словам организаторов, заключалась в создании академической площадки для комплексного изучения процессов трансформации идентичностей в государствах Южного Кавказа в условиях современных политических, социальных и культурных изменений. Летняя школа "Трансформирующиеся идентичности на Южном Кавказе" была направлена на развитие научного диалога между исследователями, студентами, магистрантами и аспирантами, интересующимися вопросами политической идентичности, национального строительства, региональной безопасности и общественных трансформаций.
Отметим, что летняя школа была организована Российско-Армянским университетом в рамках реализации научного проекта 24SSAН-5F032 "Трансформирующиеся идентичности как проблема политологического исследования (на примере государств Южного Кавказа)". О старте школы читайте тут >>