ՀՌՀ պատվիրակությունը Պորտուգալիայում ելույթ է ունեցել Ռադիացիոն հետազոտությունների եվրոպական ասոցիացիայի համաժողովում
ERRS համաժողովը համախմբել է Գերմանիայից, Շվեյցարիայից, Ֆրանսիայից, Բելգիայից, Իտալիայից, Շվեդիայից, Կանադայից և այլ երկրներից ճառագայթային կենսաբանության ոլորտի առաջատար փորձագետներին:
ՀՌՀ Կենսաբժշկության և դեղագործության ինստիտուտի տնօրեն, կենսաբանական գիտությունների դոկտոր Արսեն Առաքելյանը, ՀՌՀ Կենսաբժշկության և դեղագործության ինստիտուտի բիոինժեներիայի, կենսաինֆորմատիկայի և մոլեկուլային կենսաբանության ամբիոնի վարիչ, կ.գ.թ. Ռոքսանա Զաքարյանը և Հաշվողական կենսաբանության մագիստրատուրայի շրջանավարտ Սիրաս Հակոբյանը մասնակցել են Ռադիացիոն հետազոտությունների եվրոպական ասոցիացիայի 48-րդ համաժողովին, որը տեղի է ունեցել սեպտեմբերի 10-ից 13-ը Ավեյրոյում (Պորտուգալիա):
Արսեն Առաքելյանը բանավոր զեկուցմամբ հանդես եկավ ճառագայթահարման հետևանքով առաջացած կլոնալ արյունաստեղծության վերաբերյալ՝ որպես քաղցքեղի ռիսկի գործոն, իսկ Ռոքսանա Զախարյանը և Սիրաս Հակոբյանը հանդես եկան պաստառային զեկույցներով: Նրանց պաստառային զեկույցները՝ «Lifetime Effects of Space Radiation on Left Ventricle Transcriptome in Male and Female Mice" և "Right ventricle long-term transcriptome perturbations in response to whole-body gamma and simGCRsim irradiation», ճանաչվել են լավագույնը, իսկ հեղինակներն արժանացել են համապատասխան պատվոգրերի:
Նշենք, որ Ճառագայթային հետազոտությունների եվրոպական ընկերությունը (ERRS) շահույթ չհետապնդող կազմակերպություն է, որի նպատակն է խթանել հետազոտությունները ճառագայթման ոլորտում գիտական գիտելիքների փոխանակման միջոցով:

Делегация РАУ выступила на конференции Европейской ассоциации радиационных исследований в Португалии
Конференция ERRS объединила ведущих специалистов в области радиационной биологии из Германии, Швейцарии, Франции, Бельгии, Италии, Шведии, Канады и других стран.
Директор Института биомедицины и фармации РАУ, д.б.н. Арсен Аракелян, заведующая кафедрой биоинженерии, биоинформатики и молекулярной биологии Института биомедицины и фармации РАУ, к.б.н. Роксана Захарян и выпускник магистратуры по направлению "Вычислительная биология" Сирас Акопян с 10 по 13 сентября принимали участие в 48-ой конференции Европейской ассоциации радиационных исследований, которая состоялась в городе Авейру (Португалия).
Отметим, что Европейское общество радиационных исследований (ERRS) — некоммерческая организация, целью которой является содействие исследованиям в области радиации посредством обмена научными знаниями. Спектр исследований ERRS широк: от космической радиации до радиации окружающей среды, молекулярной и клеточной радиобиологии, радиационной физики, радиационной защиты, радиационной химии, дозиметрии, эффектов мощности дозы, радиофармацевтических препаратов, ядерной медицины, неионизирующего излучения, облучения частицами, радиосенсибилизирующих агентов и методов, доклинической, трансляционной и клинической радиотерапии.