Աշխարհահռչակ ֆիզիկոս Յուրի Հովհաննիսյանին շնորհվել է ՀՌՀ-ի պատվավոր դոկտորի կոչում
Հայ-Ռուսական համալսարանում «Մենդելեևի քիմիական տարրերի պարբերական աղյուսակի գերծանր տարրերի բացահայտում» թեմայով դասախոսությամբ է հանդես եկել մեծանուն գիտնական Յուրի Հովհաննիսյանը:
Հայ-Ռուսական համալսարանում նոյեմբերի 1-ին «Մենդելեևի քիմիական տարրերի պարբերական աղյուսակի գերծանր տարրերի բացահայտում» թեմայով դասախոսությամբ է հանդես եկել մեծանուն ֆիզիկոս, Դուբնայի միջուկային հետազոտությունների միացյալ ինստիտուտի միջուկային ռեակցիաների լաբորատորիայի ղեկավար, Ռուսաստանի Գիտությունների ակադեմիայի ակադեմիկոս, ՀՀ ԳԱԱ արտասահմանյան անդամ, ՀՌՀ-ի Պատվո շքանշանի դափնեկիր Յուրի Հովհաննիսյանը:
«Նա մեր ուժի, ինտելեկտի, ակադեմիականության մարմնացումն է։ Դա այն ուժն է, որը մեզ անպայման թույլ կտա առաջատար դառնալ բոլոր այն ուղղություններում, որում մենք կանք։ Եվ, իհարկե, մեր խորը հարգանքը և ակնածանքն ենք բերում ձեզ՝ ցանկանալով բեղմնավոր հետագա բազմատարյան աշխատանք, գործ և գործունեություն»,- իր ողջույնի խոսքում նշել է ՀՌՀ-ի ռեկտոր, պրոֆեսոր Արմեն Դարբինյանը։
Դասախոսությունից հետո տեղի է ունեցել նաև Յուրի Հովհաննիսյանին ՀՌՀ-ի պատվավոր դոկտորի կոչման շնորհման հանդիսավոր արարողությունը։
Նշենք, որ Տեսական և կիրառական քիմիայի միջազգային միությունը Մենդելեևի աղյուսակի 118-րդ քիմիական տարրն ի պատիվ Յուրի Հովհաննիսյանի «օգանեսոն» է անվանել։ Նա ատոմային միջուկի փորձարարական ֆիզիկայի, Մենդելեևի պարբերական աղյուսակի նոր տարրերի սինթեզի և հատկությունների հետազոտման, լիցքավորված մասնիկների արագացուցիչների ֆիզիկայի և տեխնիկայի, նանոտեխնոլոգիաներում արագացված ծանր իոնների կիրառման մասնագետ է։

Выдающийся ученый, академик Юрий Оганесян прочитал лекцию в РАУ
Академик рассказал об историческом развитии химии как науки и открытии нового химического элемента, названного в его честь.
Научный руководитель Лаборатории ядерных реакций Объединенного института ядерных исследований (Дубна), доктор физико-математических наук, академик РАН, иностранный член НАН РА Юрий Цолакович Оганесян 1 ноября прочитал лекцию студентам Российско-Армянского университета об открытии сверхтяжёлых элементов таблицы Менделеева.
Академик рассказал об историческом развитии химии как науки и открытии нового химического элемента, названного в его честь. По словам ученого, изначально он искал новые искусственные элементы, а открыл элемент номер 118 таблицы Менделеева, тот самый Оганесон.
Отметим, что за всемирно признанный вклад в развитие естествознания, за фундаментальные исследования взаимодействия сложных ядер и экспериментальное подтверждение гипотезы существования "островов стабильности" сверхтяжелых элементов, за открытие четырех новых тяжелых элементов таблицы Менделеева, включая элемент N 118, названный в честь первооткрывателя "Оганесон" (Og), академик Юрий Оганесян был награжден Почетным орденом Российско-Армянского университета и удостоился звания Почетный доктор РАУ..
В 2021 году академик Оганесян стал первым лауреатом Международной премии ЮНЕСКО-России имени Д.И.Менделеева в области фундаментальных наук. Юрий Оганесян - специалист в области экспериментальной физики атомного ядра, исследований ядерных реакций, синтеза и исследования свойств новых элементов таблицы Менделеева, физики и техники ускорителей заряженных частиц, использования ускоренных тяжелых ионов в нанотехнологиях. Автор и соавтор более 460 научных статей.