Դեկտեմբերի 13-14-ը Ռուս-Հայկական համալսարանի դատական նիստերի դահլիճում տեղի կունենա միջազգային ներդրումային իրավունքի վերաբերյալ դատախաղ։
Դատախաղը ներկայացնում է ներդրողների և պետությունների իրավունքների պաշտպանության հարցերը՝ միջազգային ներդրումային իրավունքի շրջանակներում, հատուկ շեշտը դնելով պայմանագրի կամ միջազգային պայմանագրի հիման վրա ներդրումային արբիտրաժում Ներդրումային վեճերի կարգավորման միջազգային կենտրոնում (ICSID) գործերը քննելու ընթացակարգի վրա։
Խաղի թեման արտացոլում է միջազգային ներդրումների ոլորտում առկա մարտահրավերները և ընդգծում ներդրող-պետություն վեճերի լուծման մեխանիզմների կարևորությունը։ Մասնակիցները ոչ միայն կխորացնեն միջազգային ներդրումային արբիտրաժի վերաբերյալ իրենց գիտելիքները, այլև գործնական պատկերացում կկազմեն ICSID գործերի քննության գործընթացի մասին, որը աշխարհում ներդրումային վեճերի լուծման ամենահեղինակավոր և պահանջված ֆորումներից մեկն է։
Այս ձևաչափը ուսանողներին հնարավորություն կտա զարգացնել վերլուծական և փաստարկային հմտությունները, սովորել ձևակերպել իրավական դիրքորոշումները միջազգային վեճերում և ավելի լավ հասկանալ մասնավոր և հանրային շահերի փոխազդեցության գործընթացները համաշխարհային տնտեսությունում։
Մասնակցելու կարգը՝
• Յուրաքանչյուր թիմ պետք է լրացնի գրանցման ձևաթուղթը >>
• Համալսարանը ներկայացնող թիմը կարող է բաղկացած լինել երկուսից չորս անդամից: Թիմը կարող է ունենալ առավելագույնը երկու մարզիչ:
• Թիմը կարող է մասնակցել նաև առանց մարզչի, սակայն այս դեպքում թիմի անդամներից մեկը պետք է լինի թիմի կոնտակտային անձը, որը պատասխանատու կլինի թիմի և դատախաղի կազմակերպչական հանձնաժողովի միջև բոլոր հաղորդակցությունների համար:
Դատախաղի ժամանակացույց.
2025 թվականի նոյեմբերի 1 – թիմերի գրանցման վերջնաժամկետ։
2025 թվականի հոկտեմբերի 30 – թիմերի կողմից դատական գործի վերաբերյալ պարզաբանող հարցեր ներկայացնելու վերջնաժամկետ։
2025 թվականի նոյեմբերի 17 – գրավոր աշխատանքների ներկայացման վերջնաժամկետ։
2025 թվականի դեկտեմբերի 13-14 – եզրափակիչ փուլ։
Միջոցառման լեզուն՝ հայերեն։
Խնդրում ենք կապ հաստատել կազմակերպիչների հետ և Կանոնակարգով պահանջվող փաստաթղթերը ուղարկել հետևյալ էլեկտրոնային հասցեին՝ [email protected]։
Միջոցառումը կազմակերպվում է Ռուս-Հայկական համալսարանի Իրավունքի Ինստիտուտի կողմից՝ Resolve Academy-ի հետ համատեղ։

В РАУ пройдет судебная игра по международному инвестиционному праву
13-14 декабря в Зале судебных заседаний Российско-Армянского университета будет организована судебная игра по международному инвестиционному праву.
Судебная игра будет посвящена вопросам защиты прав инвесторов и государств в рамках международного инвестиционного права, с особым акцентом на процедуре рассмотрения дел в Международном центре по урегулированию инвестиционных споров (МЦУИС/ICSID).
Тематика игры отражает актуальные вызовы в сфере международных инвестиций и подчеркивает значение механизмов разрешения споров между инвесторами и государствами. Участники смогут не только углубить свои знания в области международного инвестиционного арбитража, но и на практике ознакомиться с процедурой рассмотрения дел в ICSID, одной из самых авторитетных и востребованных площадок для разрешения инвестиционных споров в мире.
Опыт участия в подобном формате позволит студентам развить аналитические и аргументационные навыки, научиться строить юридическую позицию в международных спорах и лучше понять динамику взаимодействия частных и публичных интересов.
Как принять участие:
● Каждая команда должна заполнить регистрационную форму >>
● Команда, представляющая университет, может состоять от двух до четырех участников. Команда может иметь максимум два тренера.
● Команда также может участвовать без участия тренера, но в этом случае один из членов команды должен быть контактным лицом команды, которое будет отвечать за все коммуникации между командой и организационным комитетом судебной игры.
Судебное дело см. по ссылке >>
1 ноября 2025 года – окончание регистрации команд.
30 октября 2025 года – срок направления командами уточняющих вопросов по судебному делу.
17 ноября 2025 года – предельный срок направления письменных работ.
13-14 декабря 2025 года – финальный раунд.
Язык мероприятия: АРМЯНСКИЙ.
Связаться с организаторами и направить документы, предусмотренные Правилами, по следующему электронному адресу: [email protected].
Организатором мероприятия выступает Институт права Российско-Армянского университета совместно с Resolve Academy.