ՌՀՀ ուսանողների թիմը ներկայացրեց Հայաստանը Ժան-Պիկտեի անվան 45-րդ մրցույթում
Հաջողությամբ հաղթահարելով գրավոր փուլը՝ Ռուս-Հայկական համալսարանի Իրավունքի ինստիտուտի ուսանողների թիմը ներկայացրեց Հայաստանը Ժան-Պիկտեի անվան 45-րդ մրցույթում միջազգային մարդասիրական իրավունքի ոլորտում, որը տեղի ունեցավ փետրվարի 8-15-ը Թուրքիայի Անթալիա քաղաքում։
Աննա Երիցյանը, Քրիստինա Ավետիսյանը և Անի Ջրաղացպանյանը ցուցադրեցին իրենց գիտելիքները և հմտությունները միջազգային իրավունքի ոլորտում՝ հաջողությամբ մրցելով ԱՄՆ-ի, Բրազիլիայի, Էկվադորի, Հնդկաստանի և այլ երկրների թիմերի հետ։ Սա թույլ տվեց թիմին զգալի առաջընթաց գրանցել այս հեղինակավոր միջազգային մրցույթում։
Այս տարի Ռուս-Հայկական համալսարանի թիմը մասնակցեց մրցույթին Հայաստանի միջազգային իրավունքի ասոցիացիայի (AILA) և Հայաստանում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի պատվիրակության ֆինանսական աջակցությամբ։
Թիմի մարզիչն էր Նարեկ Աբգարյանը՝ ՌՀՀ Իրավունքի ինստիտուտի Միջազգային և եվրոպական իրավունքի ամբիոնի դասախոսը և Հայաստանի միջազգային իրավունքի ասոցիացիայի (AILA) համահիմնադիրը։
Թիմի անդամները ընդգծեցին, որ Ժան-Պիկտեի անվան մրցույթը ոչ միայն ուսանողների համար հմտություններ ցուցադրելու հնարավորություն է, այլև հիանալի հարթակ՝ նոր գիտելիքներ ձեռք բերելու, մասնագիտական կապերն ընդլայնելու և միջազգային շփումներ հաստատելու համար։ Նման մրցույթներին մասնակցելը հնարավորություն է տալիս ՌՀՀ ուսանողներին մրցելու աշխարհի տարբեր երկրներից և մայրցամաքներից լավագույն թիմերի հետ։ Այս տարի մրցույթին մասնակցել է 46 թիմ 29 երկրից։
Ժան-Պիկտեի անվան մրցույթը, որը անցկացվում է ամեն տարի 1989 թվականից ի վեր, միջազգային մարդասիրական իրավունքի ոլորտում ամենահեղինակավորներից մեկն է։ Այն անվանվել է շվեյցարացի իրավաբան Ժան Պիկտեի (1914–2002) պատվին, ով Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի փոխնախագահն էր և 1949 թվականի Ժնևյան կոնվենցիաների ու դրանց 1977 թվականի Լրացուցիչ արձանագրությունների համահեղինակներից մեկը։ Մրցույթը մասնակիցներին ընձեռում է եզակի հնարավորություն զարգացնելու գործնական գիտելիքները և արագ կողմնորոշվելու բարդ պայմաններում, երբ յուրաքանչյուր փուլի համար տրվում է ընդամենը 1-2 ժամ պատրաստվելու համար։

Студенты РАУ представили Армению на 45-м конкурсе имени Жана Пикте
Успешно преодолев письменный этап, команда студентов Института права Российско-Армянского университета представила Армению на 45-м конкурсе имени Жана Пикте по международному гуманитарному праву, который прошел в Анталии (Турция) 8-15 февраля. В этом году в конкурсе приняли участие 46 команд из 29 стран мира.
Анна Ерицян, Кристина Аветисян и Ани Джрагацпанян продемонстрировали свои знания и навыки в области международного права, конкурируя с командами из Бразилии, Индии, США, Эквадора и др. Это позволило команде значительно продвинуться в рамках престижного международного состязания.
Студенты Российско-Армянского университета приняли участие в 45-м конкурсе имени Жана Пикте при поддержке Ассоциации международного права Армении (AILA) и при финансовом содействии делегации Международного комитета красного креста в Армении.
Тренером команды выступил Нарек Абгарян, преподаватель кафедры международного и европейского права Института права РАУ и сооснователь Ассоциации международного права Армении (AILA).
Члены команды подчеркнули, что конкурс имени Жана Пикте представляет собой не только возможность продемонстрировать свои навыки, но и является отличной площадкой для получения новых знаний, расширения профессиональных контактов и установления международных связей. Участие в таких конкурсах позволяет студентам РАУ состязаться с лучшими командами из различных стран и континентов.
Отметим, что конкурс имени Жана Пикте, проводящийся ежегодно с 1989 года, является одним из самых престижных в области международного гуманитарного права. Названный в честь швейцарского юриста Жана Пикте (1914–2002), вице-президента МККК и одного из авторов Женевских конвенций 1949 года и их дополнительных протоколов 1977 года, конкурс предоставляет участникам уникальную возможность развить практические знания и навыки быстрого ориентирования в напряженных условиях, когда на подготовку к раунду выделены 1-2 часа.