ՀՌՀ ռուս և համաշխարհային գրականության և մշակույթի ամբիոնի վարիչ Լիլիթ Մելիքսեթյանը դարձել է «Տարվա գիրք-2023»-ի մրցանակակիր
Ռուսական հեղինակավոր մրցույթի կարճ ցուցակում ներառվել են 46 հրապարակումներ:
Հայ-Ռուսական համալսարանի ռուս և համաշխարհային գրականության ու մշակույթի ամբիոնի վարիչ Լիլիթ Մելիքսեթյանը ռուսական հեղինակավոր «Տարվա գիրք 2023»-ի մրցանակակիր է դարձել:
Մրցույթի գրան-պրին ավանդաբար ստանում է այն հրապարակումը, որը տարվա ամենակարևոր հասարակական իրադարձությունն է համարվում, ինչպես նաև պատրաստված է հրատարակչատպագրական բարձր մակարդակով: Այս տարի «Տարվա գիրք» պատվավոր կոչմանը արժանացավ «ԱՊՀ երկրների ժամանակակից գրականությունը» Անթոլոգիայի եռհատորյակը՝ հրապարակված ՄՄՀ (Միացյալ մարդասիրական հրատարակչություն) կողմից: Լիլիթ Մելիքսեթյանը մասնակցություն է ունեցել Անթոլոգիայի պատրաստման գործում որպես թարգմանիչ և Հայաստանի ազգային վերահսկիչ:
«Վերջին 30 տարիների ընթացքում սա առաջին փորձն է ռուսերեն թարգմանելու այն, ինչը շատ հաճախ չի թարգմանվում, այս պատճառով մենք չգիտենք՝ ինչ և ինչպես են գրում մեր հարևան երկրներում, չէ՞ որ մենք չենք կարդում նրանց, իսկ նրանք մեզ: Նախագիծը նպատակադրված էր միմյանց կարդալուն՝ ժողովուրդների միջև մշակութային և մարդասիրական կապերն ամրապնդելու համար», - պատմեց Լ. Մելիքսեթյանը:
Պրոֆեսորի խոսքով, աշխատանքի մեծ մասը հնարավոր եղավ իրագործել նաև տարբեր երկնրերի առաջատար մասնագետների ջանքերով:
«Շնորհավորում և երախտագիտությունս եմ հայտնում ոչ միայն ժյուրիի անդամենրին, այլ նաև իմ թարգմանիչ գործընկերներին, առաջնահերթորեն և առանձնահատուկ «Գրական Հայաստան» ամսագրի գլխավոր խմբագիր Ալբերտ Նալբանդյանին և գրող-թարգմանիչ, ՀՌՀ դասախոս Անահիտ Թադևոսյանին: Առանց նրանց պրոֆեսիոնալ և մարդկային աջակցության ես չէի հաջողի: Հասկանում եմ՝ ինչքան վատ վիճակում ենք մենք այսօր գտնվում, բայց ինձ համար այս Անթոլոգիան կարդացված և լսված լինելու հնարավորություն է»,- գրել է Լիլիթ Մելիքսեթյանն իր Ֆեյսբուքյան էջում:
Նշենք, որ մրցույթին ներկայացվել են 900 գրքեր, որոնցից 108-ը հրապարակումներ են: Կարճ ցուցակում ներառվել են 46-ը: Հաղթողները որոշվել են 11 նոմինացիաներում: Պարգևատրման արարողությունը անց է կացվել Գրքի 36-րդ մոսկովյան միջազգային տոնավաճառի շրջանակներում:

Завкафедрой русской и мировой литературы и культуры РАУ Л.С. Меликсетян стала призером конкурса “Книга года – 2023”
В шорт-лист престижного российского конкурса вошли 46 изданий.
Заведующая кафедрой русской и мировой литературы и культуры Российско-Армянского университета Лилит Меликсетян стала призером престижного российского конкурса “Книга года – 2023”.
Гран-при конкурса традиционно получает то издание, которое признано важнейшим общественным событием года, а также подготовлено на высоком издательско-полиграфическом уровне. В этом году почетное звание “Книга года” получило трехтомное издание антологии “Современная литература стран СНГ”, выпущенная издательством “ОГИ”. Л.С. Меликсетян участвовала в подготовке этой антологии как переводчица и национальный куратор по Армении.
“За последние 30 лет это первая попытка перевести на русский язык то, что очень часто не переводится, за счет этого мы не знаем, что и как пишут в соседних с нами странах, ведь мы не читаем их, а они нас. Проект был нацелен на то, чтобы мы друг друга прочли, смогли укрепить культурные и гуманитарные связи между народами”, - рассказала Лилит Меликсетян.
По словам профессора, значительную работу удалось провести в том числе благодаря усилиям ведущих специалистов из разных стран.
“Поздравляю и благодарю не только жюри, но и своих коллег-переводчиков, прежде всего и особенно главного редактора журнала “Литературная Армения” Альберта Налбандяна и писателя, переводчика, преподавателя РАУ Анаит Татевосян. Без их профессиональной и человеческой поддержки я бы не справилась. Понимаю, как сейчас всем нам паршиво и больно, но для меня данная Антология - это возможность быть прочитанными и услышанными”, - написала Лилит Меликсетян на своей странице в соцсети.
Отметим, что всего на конкурс было подано 900 книг от 108 издательств. В шорт-лист вошли 46 изданий. Победителей определили в 11 номинациях. Церемония награждения победителей конкурса “Книга года” состоялась в Москве в рамках 36-й Московской международной книжной ярмарки.